Haber

Published on Mart 3rd, 2018 | by Kuzey Ormanları Savunması

Hafriyat kamyonu terörüne bir canımızı daha verdik, yetkililerden tek ses yok!

(KOS Medya – 3 Mart 2018)

Tasarımları şehirde çalışmaya uygun olmayan hafriyat kamyonları can almaya devam ediyor. Sadece İstanbul’da iki yılda 44 insan öldüren hafriyat kamyonu dün Kartal’da bir kadını daha ezdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün hafriyat kamyonları kazaları ile ilgili önlemleri yetersiz olmasına rağmen ilgili kurumlardan açıklama gelmemesi dikkat çekiyor.

İHA’dan Can İşver’in haberine göre, Kartal Cevizli Köroğlu Caddesi üzerinde yolun karşısına geçmeye çalışan Nuray Altun, hafriyat kamyonun çarpması sonucu yaklaşık 3 metre sürüklenerek aracın altında kaldı. İsmi öğrenilemeyen kamyon sürücüsü vatandaşların uyarıları sonucu kazayı fark etti ve aracı durdurdu. Nuray Altun yaralı halde hastaneye kaldırıldı ve hafriyat kamyonunun sürücüsü ise gözaltına alındı. Nuray Altun, hastanede yapılan bütün müdahalelere rağmen kurtarılmayarak hayatını kaybetti.

Kuzey Ormanları Savunması bir süre önce basın açıklaması yaparak hafriyat kamyonu terörüne karşı alınabilecek önlemleri şöyle sıralamıştı:

* Rüşvet veren şirket yetkilileri başta olmak üzere tüm sorumlular yargılanmalıdır.

* Sorunun ana kaynaklarından biri olan ve şoförleri potansiyel katil haline getiren sefer başına ücretlendirme sistemine son verilmelidir.

* Çevre kirliliğinin önlemesine yönelik önlemlerin sürekli kontrolü sağlanmalıdır.

* İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hazırlamakla yükümlü olduğu “hafriyat toprağı, inşaat/yıkıntı atıkları ile doğa/ afet atıklarının toplanması, geçici biriktirilmesi, taşınması, geri kazanılması ve bertaraf/ ile ilgili yönetim planı” kamuya açık olarak yayınlanmalıdır.

“Katil projeler durdurulmalı”

* Kamyonların yasak olan güzergâhlarda ve saatlerde çalışması engellenmelidir. Etkin denetimin sağlanabilmesi için Elektronik Araç Takip Sistemi kurulmalıdır.

* Kamu denetiminin sağlanabilmesi için UKOME kararları ile belirlenen güzergâhlar ile yasaklanan güzergâhlara ilişkin haritalar kamuoyuyla paylaşılmalı, yollara uyarıcı tabelalar koyulmalıdır.

* Sokaklara ağır tonajlı araçların girmesi kesinlikle yasaklanmalıdır. Kent içi yollarda araçların şantiye giriş ve çıkışlarında kontrol sağlanmalı ve yaya ile karşılaşması muhtemel güzergah boyunca eskort eşliğinde hareket etmeleri sağlanmalıdır.

* Tüm bu toplumsal, ekolojik ve ekonomik yıkımın son bulması için yapılması gereken şey başta katil projeler olmak üzere İstanbul’un kentsel ve ekolojik dokusuna zarar veren tüm projeleri durdurmaktır.

Tags: ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑