(Sendika – 3 Mart 2018)

Sinop Nükleer Karşıtı Platform, İnceburun’da yapılacak olan nükleer güç santrali ÇED toplantısına “İtirazlarımız var” diyerek 2018 yılı Olağan Genel Kurulunu gerçekleştirdi. Kurulda Nisan ayında nükleer karşıtı miting yapılması kararı alındı. Kurul sonrası Sendika.Org’a konuşan EMO Samsun Şube Başkanı Mehmet Özdağ nükleerin sadece bir enerji değil, uluslararası her türlü kirli ilişkilerin tetikleyicisi olduğunu söyledi

Sinop Nükleer Karşıtı Platform (SNKP) 2018 yılı Olağan Genel Kurulunu Sinop Barosu konferans salonunda gerçekleştirdi. Genel kurulda 21 ya da 22 Nisan’da nükleer karşıtı miting gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı.

“Ölümü dayatanlara karşı yaşamı savunacağız”

Sinop NKP Olağan Genel Kurulu, dönem sözcüsü Murat Şahin’in yürütme kurulu adına açılış konuşması ile başladı. Şahin, konuşmasında çevre mücadelesinde sorunun değil çözümün tarafında olmayı yeğlediklerini, sorun yaratan tarafın ise hep sermaye kesimi olduğunu söyledi. Yaşanabilir bir çevreden yana tavır koyduklarını belirten Şahin, yenilenebilir enerji kaynaklarının mümkün olduğuna dikkat çekerek, Türkiye’de egemenlerin nükleer enerjide hala ısrarcı olduklarını söyledi. Şahin “Ölümü bize dayatanlara karşı yaşamı savunmaya devam edeceğiz. Ne Sinop’ta ne Akkuyu’da ne de Türkiye’nin bir başka yerinde nükleer santral yapılmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

“Ölüler elektrik kullanamaz”

Şahin’in konuşmasının devamı şöyle:
Sinop’ta 90 km yarıçaplı bir alanda; 1 adet (4 reaktörlü) nükleer güç santrali (NGS), 4 adet termik santral ve 8 adet mikro HES projesi var. HES’lerin 4 tanesi yapıldı ve doğanın nasıl tahrip edildiğini gördük. Termik santrallerin iki tanesini şimdilik bertaraf ettik. Sıra NGS’yi bertaraf etmekte. Bu projeyi tarihin çöplüğüne atmak için 24 yıldır mücadele veriyoruz.“Zaman eyleme geçme vaktidir” diyen Şahin sözlerini 1994 yılında kullandıkları sloganı hatırlatarak sonlandırdı: Ölüler elektrik kullanamaz!

Halkın alınmadığı ÇED toplantısı geçerli değildir

Platform’un üyelerinin de söz aldığı toplantıda halkın katılımının engellendiği ÇED süreci bilgilendirme toplantısı değerlendirildi. Bu kapsamda ÇED toplantısının sonuçlarının olduğu rapor tartışılarak Sinop halkı için bir geçerliliği olmadığı yeniden belirtildi.

Samsun EMO Şube Başkanı Mehmet Özdağ’ın sunumunu yaptığı ÇED dosyasında bulunan bazı maddeler şöyle:
Karayolu ile taşınması mümkün olmayan ağır/büyük ekipmanlar, Samsun Limanına vardıktan sonra okyanus aşırı gidebilen gemilerden ülke içi hizmet veren daha küçük gemi veya mavnalara alınarak taşınacak.
Malzeme ve ağır/büyük yük kargoları gemi ile Samsun Limanı’na gelecek ve proje sahasına karayolu ile taşınacaktır.
Sinop Nükleer için kullanılacak olan yakıt, Avustralya, Kuzey Amerika, Kazakistan, Rusya, Güney Afrika, Nijerya ve Namibya gibi ülkelerdeki tedarikçilerle yapılacak olan uzun dönem anlaşmalar ile temin edilecektir.Sinop Nükleer Santralı için tahsis edilen orman alanı 10.1 milyon m². Santral için gerekli alan 1 Milyon m².
Sinop Nükleer Güç Santralı (NGS) her gün 28 milyon m3 deniz suyunu öldürecek (demineralize, klorlama vs).

Daha dinamik bir mücadele…

NKP üyesi Metin Gürbüz söz alarak artık önlerinde somut bir durum olduğunu ve koşullara göre yeni stratejiler oluşturulması gerektiğini söyledi. Gürbüz daha dinamik bir şekilde yola devam edilmesi gerektiğini belirterek “Mücadelenin dinamikleri ortaya koyulmalı” dedi.

“Sinop artık mutlu ve güzel Sinop olmayacak”

Genel Kurul sonunda Sendika.Org’a konuşan EMO Samsun Şube Başkanı Mehmet Özdağ, santralin faaliyete geçtiği andan itibaren Sinop’un artık eskisi gibi olmayacağını belirtti.Sinop NKP 5. Olağan Genel Kurulu için buradayız. Sinop’ta yıllardan beri nükleer karşıtı eylem ve etkinliklere her anlamda kendisini adamış insanların olduğu bir yerdeyiz. Ülkede nükleer karşıtı mücadele son dönemlerin en önemli gündem maddelerinden bir tanesi. Çünkü sadece Sinop’un değil Türkiye’nin de ekonomik anlamda, her anlamda geleceğini tehdit eden bir unsurla karşı karşıyayız. Nükleer sadece enerji değildir. Nükleer uluslararası her türlü kirli ilişkilerin de tetikleyicisidir. Çünkü burada dönecek paranın kamu maliyetinin denetimi olmaksızın harcanacağı salonda da paylaşıldı. Biz radyoaktif etkilenmeye daha gelmeden, bu santral faaliyete geçmeden önce Sinop’un tüm doğal alanlarının geri dönülmeyecek şekilde tahrip olacağını mühendislik hesaplamalarıyla, görünür bir şekilde ortaya koymaya çalışıyoruz. Buradaki faaliyet başladığı andan itibaren Sinop eski Sinop olmayacak. Sinop artık mutlu ve güzel Sinop olmayacak.