(Saray Gazetesi – 7 Mart 2018)

Yürüyen Ayaklar ve Saray Doğa Sporları Topluluğu (SARDOST) trekking yürüyüşlerine devam ediyor. Doğaseverler, Uçmakdere ’de Ganosların kuzeyinde ‘Ihlamurlar ölmesin, doğamız tükenmesin’ diye yürüdü.

Saray Doğa Sporları Topluluğu (SARDOST) ve Yürüyen Ayaklar ile birlikte bölgenin değişik yerlerinde yürüyüşlerine devam ediyor. Yürüyen Ayaklar Başkanı Uğur Şimşekkaya ve ekibi tarafından düzenlenen ve Saray Doğa Sporları Topluluğu katılımı ile ‘ Ihlamurlar ölmesin farkındalık yürüyüşü’ gerçekleştirildi. Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’ın desteklediği etkinliğe Saray, Çerkezköy, Çorlu, Lüleburgaz ve Tekirdağ’dan yaklaşık 50 kişilik çevreye duyarlı bir ekip katıldı. Ganosların eteklerinden başlayan etkinlik Dağ yenicesi- Işıklar Köyleri arasında yer alan ve Trakya’nın Ihlamur deposu olan Ganoslar’ın kuzeyinde bulunan bölgeyi kapsadı. Bulutlu bir havada başlayan yürüyüş tepelerde buz yağmuru, yağmur ve sis ile birlikte Uçmakdere ile Kartalkaya’yı içine alan parkur yaklaşık 7 saat sürdü.

“IHLAMURLARIN SESİ OLACAĞIZ”

Etkinlik ile ilgili açıklamada bulunan Saray Doğa Sporları Topluluğu Kurucusu Fevzi Çoban, “17.20 km’yi bulan bu yürüyüşte amaç, bilinçsiz toplanma ve ilgisizlik yüzünden ıhlamurların yok olmayla karşı karşıya kalması ve Ihlamur zamanı kolay toplamak için kökünden keserek yere yıkılan ağaçtan ıhlamuru toplayanlar, ormanları ve ıhlamurları yok ettiğine aldırış etmeden buna yıllardır devam edenlere dur demektir. Orman işletmesi, jandarma duruma müdahale etmezse maalesef bölgenin geçim kaynaklarından biri olan Ihlamurlar ve bölgeyi tamamlayan güzelim doğa tükenecektir. Bu hafta sonu yapmış olduğumunuz yürüyüşümüz tamamıyla ‘Ihlamurların Sesi Olmak’tır. Yürüyüş ekibimiz konunun takipçisi olacaktır. Başta bizden desteklerini esirgemeyen Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’a, Yürüyen Ayaklar Başkanı  Uğur Şimşekkaya ve ekibine çok teşekkür ediyoruz” dedi.