(Sendika.org – 11 Mart 2018)

Sinop Nükleer Karşıtı Platform, Fukuşima felaketinin 7’nci yılında ÇED toplantısının yapıldığı ve halkın toplantıya alınmadığı Uygulama Oteli yakınındaki Akliman Sahili’ni temizledi. Temizlik sonrasında Sinop sahilinde sessiz bir şekilde yürüyen NKP üyeleri Yalı Kahvesi önünde yaptıkları açıklamada kirletenlere inat çevreyi temiz tutmaya devam edeceklerini belirtti

Sinop Nükleer Karşıtı Platform, Fukuşima felaketinin 7. yılında Akliman Sahili’nde çevre temizliği yaptı. Akliman Sahili yakınında bulunan ÇED toplantısının yapıldığı Uygulama Oteli önünden birinci köprüye kadar süren temizlikte konuşan Sinop NKP dönem sözcüsü Kayhan Konukçu, çevreyi kirletenlere ve güç sahibi erklere inat mücadeleye devam edeceklerini belirtti.

Konukçu’nun konuşması şöyle:

6 Şubat tarihinde Sinop’ta düzenlendiği iddia edilen ÇED toplantısının düzenlendiği Uygulama Oteli önündeyiz. Çevreyi kirletenlere, nükleer tehditlere inat, Sinop Nükleer Karşıtı Platform olarak Fukuşima felaketinin yıl dönümünde, doğa dostları ile çevre dostları ile bir araya gelerek bir çevre temizliği yapıyoruz. Bu anlamda halkın katıldığı iddia edilen toplantının yapıldığı otelin önündeyiz. Buradan başlayarak birinci köprüye kadar alanın 50 arkadaşla birlikte genel temizliğini yapıyoruz. Bundan sonra da bu etkinliklerimiz devam edecek. Bu ülkede çevreyi kirletenlere, güç sahibi erklere inat mücadelemizi sürdüreceğiz.

Yaklaşık üç saat süren temizliğin ardından NKP üyeleri Sinop’a dönerek sahilde sessiz bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yalı kahvesi önünde de konuşmasını yapan Konukçu’nun ardından NKP üyesi Volkan Atılgan Emek Nazım Hikmet’in Japon Balıkçısı şiirini okudu.

Çevre temizliği için aileleri ile birlikte gelen çocuklar ise yaşanacak bir dünya istediklerini vurgulayarak sadece insanların değil tüm canlıların zarar görebileceğini, nükleer santral istemediklerini belirtti.