(KOS Medya – 19 Mart 2018)

Kuzey Ormanları içinde yer alan Safaalan Köyü’nün Muhtarı Mehmet Özmen, İGA Havalimanı A.Ş. tarafından Safaalan Köyü çevresinde tamamı ormanlık alanda açılan Granit Ocağında faaliyetlerin Danıştay kararıyla durdurulmasının ardından açıklamalarda bulundu. Ocağın yaklaşık bir buçuk yıllık süreçte Safaalan çevresindeki kuzey Ormanları’na geri dönüşü imkansız zararlar verdiğini dile getiren Muhtar Özmen, “Şirket ve Çevre Şehircilik Müdürlüğü yetkileri ocağın faaliyetlerine son vermesinin ardından ocağın bulunduğu alanın eski haline getirileceğini ifade etmişlerdi. Bu sözün tutulmasını, ormanlarımızın eski haline getirilmesini talep ediyoruz” dedi. Cengiz Holdin’in tahrip ettiği tabiat alanlarını korumak için Kuzey Ormanları savunucusu olan Saray Koruma Derneği öncülüğünde pek çok eylem yapılmış ve hukuki mücadele başlatılmıştı.

Saray Gazetesi’nde yer alan habere göre, Saray Belediyesi ve Saray Doğayı Koruma Derneği’nin hukuk mücadelesi sonrası Danıştay, İGA Havalimanı A.Ş. tarafından Safaalan Mahallesi’nde tamamı ormanlık alanda açılan Granit Ocağında faaliyetlerin durdurulmasına karar verdi.

“SARAY BELEDİYESİ’NE VE DOĞAYI KORUMA DERNEĞİNE TEŞEKKÜR EDİYORUM”
Danıştay’ın kararını değerlendiren Safaalan Mahallesi Muhtarı Mehmet Özmen, “Öncelikle Saray Belediyesi’ne ve Saray Doğayı Koruma Derneği yöneticilerine verdikleri ve kazanımla sonuçlandırdıkları hukuk mücadelesi için teşekkür ediyorum. Doğayı Koruma Derneği yöneticilerinin yaptığı açıklamada olduğu geç gelen adaletin adalet olmadığını yaşayarak görüyoruz. Yaklaşık bir buçuk yıllık süreçte onlarca hektar ormanlık alanımız adeta talan edildi. Oradaki manzarayı görüp de insanın canının acımaması mümkün değil. Umarım ki, Danıştay’ın kararı bu bölgeye taş ocağı açmak isteyenler için caydırıcı özellikte olur da, bir daha ne Safaalan ne de Saray böyle doğa kıyımları ile karşı karşıya kalmaz” dedi.

REHABİLİTASYON ÇALIŞMASI YAPILMALI
Ormanlarının eski haline getirilmesi için rehabilitasyon çalışmasının mutlaka yapılması gerektiğini de ifade eden Muhtar Özmen; “Şirket ve Çevre Şehircilik Müdürlüğü yetkileri ocağın faaliyetlerine son vermesinin ardından ocağın bulunduğu alanın eski haline getirileceğini ifade etmişlerdi. Bu sözün tutulmasını, ormanlarımızın eski haline getirilmesini talep ediyoruz” dedi.

NE OLMUŞTU?
3. Havalimanı inşaatına malzeme sağlamak amacıyla İGA Havalimanı A.Ş. tarafından Safaalan Mahallesi’nde tamamı ormanlık alanda açılan Granit Ocağı için, Saray Belediyesi’nden, Toplum Sağlığı Merkezi’nden, üniversitelerden ve yöre halkından hiçbir bilgi veya görüş alınmaksızın, Tekirdağ Valiliği Çevre Şehircilik Müdürlüğü tarafından ÇED gerekli değildir kararı alınmıştı. Safaalan Mahallesi’nde yaşayan vatandaşların büyük çoğunluğu 100 hektarlık alanda gerçekleşecek projeye ve ağaç kesimine karşı çıkmıştı.