(Medyayazar.com – 11 Mart 2018)

Meralarına taş ocağı yapılmak istenilen Karasu’nun Hürriyet Köyü’nde yaşayanlar, hafta sonunu eylem yaparak geçirdi. Köy halkının eylemine Mimarlar Odası ve Sakarya Bisiklet ve Doğa Sporları Derneği destek verdi.

Karasu İlçesi Hürriyet Köyü halkının, meralarına kurulması planlanan taş ocağına karşı mücadelesi sürüyor. Türk bayraklarıyla merada buluşan ve ‘Bayrağına sahip çıkan toprağına da sahip çıkar’ diyerek seslerini duyurmaya çalışan köy halkı, Sakarya Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi’nden, hukuki süreç tamamlanıncaya kadar söz konusu şirkete izin verilmemesini istiyor.

Büyükşehir Yasası ile mahalle statüsüne dönüşen Hürriyet Köyü Muhtarı Abdurrahman Denizhan, eylemde isteklerini şöyle sıraladı:
“Biz tarım ve hayvancılıkla geçinen bir bölgeyiz. Meramıza kurulacak taş ocağı sadece kurulacağı bölgeyi değil bütün ovayı etkileyecek. Suyumuzu, havamızı kısacası ovamızı mahvedecek. Taş ocağı kurulmaması için mahkemeye gittik. Tarım alanının kalbine taş ocağı kurulmaması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Devletimiz şirketin değil milletin yanında olsun istiyoruz. Burada taş ocağı kurulmaması için sonuna kadar mücadele edeceğiz. Devletimizden, yetkililerden beklentimiz en azından mahkeme süreci tamamlanana kadar şirketin buraya girmesine izin vermesinler” dedi

TOPRAK ÜRETİLMİYOR

Köylülerin eyleminde özetle şu görüşler savunuldu:
“Teknoloji gelişiyor. Sanayi de her şey üretilebiliyor. Ancak, dünyada üretilemeyen tek şey toprak! Taş ocağı geri dönülmez zararlar doğuracak. Köylünün tek geçim kaynağı tarım ve hayvancılık. Burada 10-15 kişi çalışacak diye binlerce insanın ekmeğiyle oynanmamalı. Yetkililerin sesimizi duymasını istiyoruz. Köye dönüşün önünü açmak için hayvancılığa ve tarıma teşvik veren hükümetin, Karasu’daki köylüleri yerinden etmek istemesini anlayamıyoruz. Devlet bir yandan teşvikler açıklıyor. Diğer tarafta teşvik almadan üreten köylünün ekmeğine taş doğruyor.”