(bianet – 23 Mart 2018)

Kuzey Ormanları Savunması, Fatih Ormanı’nı yapılaşmaya açmaya yönelik olarak hazırlanan planın yürütmesinin durdurulduğunu açıkladı. Orman Bakanlığı’na Fatih Ormanı’ndaki çitlerin kaldırılması çağrısı yaptı.

Haberin İngilizcesi  için tıklayın

* Fotoğraf: Kuzey Ormanları Savunması / Twitter

Kuzey Ormanları Savunması, Fatih Ormanı’nı yapılaşmaya açmaya yönelik olarak hazırlanan Uzun Devreli Gelişme Planı, nazım imar planı ve uygulama imar planının mahkeme kararı ile yürütmesinin durdurulduğunu açıkladı.

Orman Bakanlığı’na bu mahkeme kararını dikkate alarak tabiat parkı kararını da iptal etmesi, Fatih Ormanı’ndaki çitleri kaldırmalı ve orman içindeki tüm yapıları yıkması, ormanın derhal yaban hayata terkedilmesi çağrısı yaptı.

“Fatih Ormanı ‘park’ değil orman”

Kuzey Ormanları Savunması’nın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Parkorman’ adı altında Fatih Ormanı içine villalar, çarşı, 50 bin kişilik bir stadyum, kapalı spor salonları, otoparklar yapmak isteyen Doğuş ve Bilgili Holding’e karşı mücadelemizde önemli bir yasal kazanımla yeni bir aşamadayız.

“Fatih Ormanı’nı yapılaşmaya açmaya yönelik olarak hazırlanan Uzun Devreli Gelişme Planı, nazım imar planı ve uygulama imar planının mahkeme kararı ile yürütmesi durduruldu. Bu gelişme ile Serdar Bilgili ve Ferit Şahenk’in Fatih Ormanı’nı eğlence parkına çevirme projelerini gerçekleştirmek için yasal bir dayanakları kalmadı.

“Merkezi ve yerel yönetimlerin, onlarla iş ortaklığı halindeki sermaye gruplarının dayatmalarına, mahallelerimize, çalıştığımız alanlara komşu ve kamusal niteliğini korumaktan yana sorumlu olduğumuz Fatih Ormanı’nı tehdit eden firmalara ve rant projelerine geçit vermeyeceğiz.

“Kuzey Ormanları’na acımasızca saldırmakta olan iktidar ve beslemesi inşaat ağaları şunu unutmasınlar; Maslak’tan kuşatmaya aldıkları, içinde kanser gibi büyüyen taş ocakları açtıkları Fatih Ormanı, Belgrad Ormanı’nın güneyidir ve ‘park’ değil ormandır. Kuzey Ormanları Savunması Fatih Ormanı’nı yuva edinmiş sincap, tilki, yaban domuzu ve bin türlü güzellikte canlının elini asla bırakmayacaktır. El ele yaşamı savunmak için verdiğimiz Fatih Ormanı mücadelemizi kazandık, bir arada mücadele etmeye devam edeceğiz.