(KOS Medya – 28 Mart 2018)

Ordu’nun Fatsa ilçesine bağlı Yukarı Bahçeler Köyü Engiz mevkiinde özel bir şirket tarafından, 100 dönüm ormanlık alanda ağaçlar kesilerek altın çıkarmak için 2014 yılında çalışma başlatıldı.

Ferudun Altuntaş ( Fatsa – DHA ) haberine göre bölge halkının itirazları aradan geçen zaman içerisinde devam etti. Siyanürle altın ayrıştırıldığını söyleyen halk, duruma tepki gösterdi.

Derelerin Kardeşliği Platformu üyesi Resul Şahin “Mahalleli, ilk yapmış oldukları toplantıda tam olarak bilgilendirmediler. Yapılan vahşi çalışma ile ormanlar burada katledilmiştir. Siyanürlü üretime buradaki vatandaşlar ile birlikte karşıyız. Bal ve fındık üretiminin yoğun olduğu bölgede siyanürle altın çıkarılması bizleri endişe veriyor. Kim alacak bu bal ve yörede yetişen fındığımızı. Bizler madene karşı değiliz, bizler siyanürle altın çıkarılmasına karşıyız. Avrupa’nın hiçbir ülkesinde siyanür kullanılmamaktadır. Aynı yöntemi burada da kullansınlar” diye konuştu.

Platform Yürütme Kurulu üyesi Osman Güvenalp de “Bölgede yağacak aşırı yağmur sonucunda oluşacak heyelanlar neticesinde, siyanürle dolu olan dolgu toprak üzerine kurulan havuzun her an patlayacağı kaygısıyla burada yaşıyoruz. Birkaç kez patladığını duyduk fakat belgeli olmadığı için gerçek ortaya çıkmadı. Tüm canlılar bu durumdan etkilendi. Köylülerin yolu kapatılmış fakat ses çıkaramıyorlar. Orman bitiyor, her şey bitiyor” diye konuştu.