(KOS Medya – 6 Nisan 2018)

2017 yılındaki  kazalarda 22 insanın ölümüne sebep olan hafriyat kamyonları denetime karşı çıkarak iş durdurma kararı aldı. Güzergah dışına çıkılıp çıkılmadığı, çalışma saatleri ve hız denetimi yapan Araç Takip Sisteminin (ATS) uygulamaya geçmesi ile yüksek cezalar geleceğini söyleyen Avrupa Yakası Hafriyatçılar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Mücahit Köse “Metro şantiyelerinden, devlet projelerinden kamyonlarımızı çekeriz. Meydanlara ‘şunu bu sürede yaptık’ diyebiliyorlarsa bizim sayemizde. 15 Temmuz’da 1.5 ay kamyon terörü dedikleri kamyoncular kışlaların önünde kontak açmadan nöbet beklediler.” dedi.

Sözcü Gazetesi’nden Özlem Güvemli’nin haberine göre, kamyonlara kesilen yüksek cezaları protesto eden kamyoncular İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde eylem yaptı. Avrupa Yakası Hafriyatçılar Derneği üyesi kamyoncular 2 Nisan’da uygulamaya geçecek hızlarını, döküm yaptıkları yerleri izleyecek ATS uygulamasını protesto için Fatih Saraçhane’deki İBB binası önüne geldi. Grup adına açıklama yapan Avrupa Yakası Hafriyatçılar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Mücahit Köse, yeni sistemden şikâyetçi olduklarını belirterek daha uygulama resmileşmeden cezaların kesilmeye başlandığını ifade etti. Nisan ayının 2’sine kadar kontak kapattıklarını, çalışmayacaklarını kaydeden Köse, “2 Nisan’a kadar İBB bize çözüm üretmezse eyleme devam edeceğiz. 15 bin tırla İBB’nin önüne geleceğiz” dedi.

Köse, “Bütün binaların, metroların 4-5 şeritli yolların çamurunu enkazını biz taşıyoruz. Yasal olmayan şey yapınca cezaya katlanırız. Yasalara uyduğumuz halde ceza kesilmesine karşıyız” diye konuştu. İBB’ye 33 maddelik bir liste ilettiklerini ifade eden Köse şöyle devam etti:

“Pazartesiye kadar sonuçlanmasını  bekliyoruz. Düzelmezse sistem düzeltilene kadar kontak kapatacağız. Her şirket üzerinde 500 bin lira ile 1 milyon arasında cezalar var. Suçumuz bu şehrin pisliğini çekmek mi? Vergisini veriyorum takip sistemi cihazını  taktırdık. Ama 3-5 kendini bilmez kaçak döküm yapan yüzünden bütün esnaf mağdur oldu. Metro şantiyelerinden, devlet projelerinden kamyonlarımızı çekeriz. Meydanlara ‘şunu bu sürede yaptık’ diyebiliyorlarsa bizim sayemizde. 15 Temmuz’da 1.5 ay kamyon terörü dedikleri kamyoncular kışlaların önünde kontak açmadan nöbet beklediler.”

Günün her saati çalışan kamyonların çalışma saatlerinin 10.00-16.00 saatleri arasına alınmasına da tepki gösteren Köse “Çalışma saatlerimiz daraltıldı. Günde bir sefer yapabiliyoruz. Cumhurbaşkanı, başbakan ‘metroları yıl sonuna kadar açacağız’ diyor. Bize bu saatleri koyarak nasıl açacaklar metroları?  Pazartesi günü bizi mağdur edecek bir karar çıkarsa İBB önünde 15 bin tırla eylem yapacağız” dedi.

Katil proje 3. köprünün açılmasıyla ağır vasıtaların diğer köprüleri kullanması yasaklanmıştı. Köse, “Bizi 3. Köprüye mecbur koştular.  Sadece biz kullanıyoruz. Yol güzergah belgesi yüzünden her şirketin üzerinde 500 bin lira ile 1 milyon lira arasında değişen cezalar var. 3.köprü güzergahında kesilen cezalar o kadar yüksek ki iflasın eşiğindeyiz insanlar evlerine ekmek götüremiyor” diye konuştu.

Kamyon terörü ifadesine de tepki gösteren Köse, ”Biz terör kavramından çıkmak istiyoruz biz terörist değiliz. Biz esrar, eroin taşımıyoruz insanlar daha güvenli sağlıklı evlerde otursunlar diye  toprak taş taşıyoruz” dedi.

Belirlenen güzergahlar dışında, daha çok sefer yapabilmek için hız limitlerini de aşarak hareket eden kamyonların, Büyükşehir Belediyesince yapılacak denetime karşı düzenledikleri eyleme CHP milletvekili Gürsel Tekin’in de destek verdiği görüldü. DHA’nın haberine göre açıklamaya destek veren Tekin Tekin, “2007 yılından itibaren bu meseleyle ilgili olan bir siyasetçiyim. Asıl bu işin kaymağını belediye ve belediyenin lobileri yedi. Külfet de garibanlara çıktı. Buradaki insanların yüzde 90’ı borçludur. Kamu kural koyar, koymuş olduğu kurala önce kendisi uyar. Belediye topu taca atarak ‘neyiniz varsa görün’ derse… Herkes milli servet taşıyor. Taksiti var. Maalesef kuralsızlık belediyeden kaynaklanıyor” diye konuştu.

Şehir içinde ara sokaklarda bile kontrol olmaksızın hareket eden hafriyat kamyonları, sadece 2017 yılında 22 kişi hayatını kaybetmişti. Kuzey Ormanları Savunması şehir içinde ölümlere ve kazalara neden olan hafriyat kamyonları sorununa dikkat çekmek için basın açıklaması yapmıştı.Açıklamada 2007 yılında alınan UKOME kararı ile ‘Araç Takip Sistemi’nin zorunlu hale getirilmesine karar verilmiş olmasına karşın bir halen bir takip sistemi kurulmadığı vurgulanarak etkin denetim için öncelikle takip sisteminin kurulması önerilmişti. Açıklamadaki diğer talepler şöyleydi:

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, kamu yararına olan acil iş ve proje kapsamında 24 saat izin verilen projelerin listesi kamuoyu ile paylaşılmalıdır.

Kamu denetiminin sağlanabilmesi için UKOME kararları ile belirlenen güzergâhlar ile yasaklanan güzergâhlara ilişkin haritalar kamuoyuyla paylaşılmalı, yollara uyarıcı tabelalar koyulmalıdır.

Yaşlı, engelli ve çocukların bulunduğu kent içi yollarda, görüş açısı kısıtlı ağır tonajlı araçların kontrolsüz hareketleri kazaların ana sebebidir. Sokaklara ağır tonajlı araçların girmesi kesinlikle yasaklanmalıdır.

Kent içi yollarda araçların şantiye giriş ve çıkışlarında kontrol sağlanmalı ve yaya ile karşılaşması muhtemel güzergah boyunca eskort eşliğinde hareket etmeleri sağlanmalıdır.

Ama bunların da yetmeyeceği açıktır. Başta İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olmak üzere tüm kamu kurumları, inşaatların hızlanması odaklı politikalarına son vererek görevlerini yapmalıdır. Kuzey Ormanları Savunması olarak talebimizi yineliyoruz:

Tüm bu toplumsal, ekolojik ve ekonomik yıkımın son bulması için yapılması gereken şey başta katil projeler olmak üzere İstanbul’un kentsel ve ekolojik dokusuna zarar veren tüm projeleri durdurmaktır.