(Mustafa Kömüş / BirGün – 8 Nisan 2018)

İBB Meclisi aldığı kararla Beşiktaş’ta bulunan iki okulun bahçesinin altına katlı otopark yapılmasını kararlaştırdı. CHP’li Doğan, “Okulların bahçeleri otopark işletmecilerine verilecek” dedi

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın okulların altına otopark yapılacağını açıklamasının ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) bu konu üzerinde çalışmaya başladığı ortaya çıktı. İBB Meclisi Beşiktaş’ta bulunan iki okulun planlarında değişiklik yaptı ve okul bahçelerinin altına katlı otopark yapılmasına karar verdi.

İBB Meclisi Mart ayı toplantısında Beşiktaş Rumelihisar’da bulunan Anafartalar İlköğretim Okulu ile Dikilitaş’ta bulunan Mehmetçik İmam Hatip Ortaokulu’nun planlarında değişiklik yapılmasını görüştü. Yapılan görüşmede CHP’li Meclis üyelerinin karşı çıkmasına rağmen AKP’lilerin oylarıyla iki okulun bahçesinin altına katlı otopark yapılması kararlaştırıldı.

Karara göre Mehmetçik İmam Hatip Ortaokulu yıkılarak yerine 12 derslikli okul inşa edilecek. Bu okulun altı da 124 araçlık otopark olacak. Anafartalar İlköğretim Okulu binasının yerine 32 derslikli Anadolu İmam Hatip Lisesi ve altına 380 araçlık otopark inşa edilecek.

Otopark işletmecilerine verilecek

Konuyla ilgili BirGün’e konuşan eski İBB Meclisi’nin CHP’li Üyesi İbrahim Doğan, “Bu düzenlemeyle öğrenciler egzoz gazı soluyacaklar ve bahçede oyun oynayamayacaklar. Zira okulların bahçeleri otopark işletmecilerine verilecek” dedi. CHP’li Doğan, şöyle devam etti: “Yapılan bu plan düzenlemesi ile birlikte öğrenciler egzoz gazı solacaklar ve okulun bahçesinde de eskisi gibi oynayamayacaklar ve bu bahçelerde gezemeyecekler. Zira okullarının bahçeleri bundan böyle otopark işletmecilerine ticari maksatla verilecek.”

“Bu okulların biri Beşiktaş Dikilitaş Mahallesinde 477ada, 6 parselde 2100m2 alanlı ve bahçesinde spor sahası bulunuyor” diyen Doğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Diğer ilkokul 1400 ada, 270 parsel toplam 10390 m2 alana sahip ve bir kısmı spor alanı. İBB Meclisinde AKP’li üyelerin oyları ile kabul edilen bu plan düzenlemesi yasalara ve imar mevzuatına aykırıdır.”

Erdoğan istemişti

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçen günlerde okulların altına otopark yapılmasını istemişti. Erdoğan şu sözleri söylemişti: “Belediye başkanlığı dönemimden beri yapmayı planladığım bir şeydi. Okulların altına otoparklar yapalım. Hem mahallelerin sorununu çözelim hem de belediyelerimiz verdikleri sözleri yerine getirmiş olsunlar.”