(Suzan Postalcı – Nuray Çolak / 12 Nisan 2018)

Kuzey Ormanları Savunması, Hiking İstanbul ve İki Deniz Arası’nın, Kanal İstanbul projesinin geçeceği güzergahtaki üçüncü yürüyüşü 8 Nisan 2018 tarihinde gerçekleştirildi. Katil proje Kanal İstanbul’un planlandığı güzergahındaki Arnavutköy Germe, Baklalı, Dursunköy ve Sazlıbosna köylerini içeren rotada gerçekleştirilen yürüyüşte Kuzey Marmara Otoyolu’nun yarattığı tahribat da görüldü.

Yürüyüşümüzün amacı, bir yandan İstanbul’un bakir kalmış bölgelerini görmek ve belgelemek bir yandan da projenin olası ve geri dönülmez doğa tahribatlarına dikkate çekmekti. Sazlıdere Barajı içme suyu havzası içinde kalan alan 2012 yılında alınan karar ile 6306 sayılı yasa kapsamında Rezerv Alan ilan edilmişti. Yenişehir Projesi adı altında imar planı çalışmaları sürdürülen bölge kırsal karakterini halen koruyor.

Arnavutköy’ün Germe Köyü’nde 45 kişilik bir grup olarak buluştuk. Burada bizi Jandarma ekibi bekliyordu. Yürüyüş öncesinde GBT sorgulaması yapıldı.

Germe’de, Kuzey Marmara Otoyolu ve havalimanı inşaatından etkilense de tarım faaliyetleri devam ediyor. Ahırlardaki mandaların selamlamalarıyla köy merkezinden çıkarak Baklalı Köyüne doğru yürümeye devam ettik.
Baklalı Köyü meydanında süt ürünleri satan market ile köy kahvaltısı sunan lokantanın yanından geçerek yürümeye devam ediyoruz. Baklalı’da da tarım faaliyeti sürüyor. Baklalı Köyü’nün çıkışında ise ağaçların arasında birden bir hafriyat kamyonu ardından da bir şantiye sahası önümüze çıkıyor.  Kuzey Marmara Otoyolu’nun yarattığı tahribat ve ekosistemi nasıl böldüğünü tekrar görüyoruz.

2017 yılının Mayıs ayı uydu görüntüsünde ağaçlarla kaplı alan sadece 1 yıl sonra tamamen yok edilmiş.

Katil proje Kuzey Marmara Otoyolunu geçtikten sonra ise Sazlıdere kıyısında devam eden yürüyüşe leylekler de eşlik ediyor.  Dereyi takip ederek Dursunköy’e doğru gidiyoruz.

Sazlıdere Barajı’nı gördüğümüzde ise tepelerin ardında binalar görülüyor. Bugün su havzası olarak korunan alanın, imara açılmasının ardından hızla yapılaşacağından kuşku duymuyoruz. Yürüyüş boyunca geçtiğimiz köylerdeki emlakçılardan da bölgedeki arazi hareketi görülebiliyor.

Kuzey Marmara Otoyolu’nun doğu batı ekseninde ikiye böldüğü kuzey ormanları ekosistemi, kanal projesinin gerçekleşmesi halinde kuzey-güney aksında da bölünmüş olacak. Bugüne kadar su havzası niteliği ile koruduğu kırsal niteliği geri dönülemez biçimde zarar görecek ve yok olacak.

Sazlıdere barajının ardında görülen beton kuleler, bugün bakir olan bölgede çok hızlı bir biçimde benzer hale geleceğinin habercisi.