(sendika.org- 12 Nisan 2018)

Muğla’nın Marmaris ilçesi Okluk Koyu’nda yapımı devam eden 300 odalı yazlık ‘saray” inşaat alanı 20 hektardan 65 hektara çıkarılıyor!

Muğla’nın Marmaris ilçesi Okluk Koyu’ndaki 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın yaz tatillerini geçirdiği Cumhurbaşkanlığı konutu yıkılarak yeniden inşa ediliyor.

Okluk Konutu beton bir iskele ve helikopter pistinin de yer aldığı 4 oda ve 1 salondan oluşan 230 metrekarelik bir alana sahip. Yerine planlanan 300 odalık yeni konukevi için tahsis edilen inşaat alanı 20 hektardan 65 hektara çıkarılıyor. Konuya dair CHP’den tepki geldi.

CHP Doğal Haklardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, karara “Doğa hiçbir makamın hoyratça kullanacağı değerler değildir! Gelecek nesillere korunarak bırakılması gereken varlığımız ve yaşam alanımızdır” sözleri ile tepki gösterdi.

Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi içinde bulunan doğal sit alanı olarak koruma altına alınan Okluk Koyu’na “yazlık saray” için art arda plan değişiklikleri yapılmasına dikkat çeken Karaca, “Daha önce statü değişikliği ile “kamu hizmet alanı” yapılan koyda 500 metrelik kıyı koruma kuşağı orman alanının içinde kalması nedeniyle davalar açıldı. Hukuki süreç halen devam etmektedir. Saray inşaatının durdurulması riskini göze alamayan doğa talancısı zihniyet tarafından, yeni bir karar ile kıyı koruma kuşağı tanımlanarak, alanın sit derecesi düşürülmektedir” dedi.

İktidar, doğal sit alanlarını rant alanlarına dönüştürüyor

Geçtiğimiz günlerde Bakanlar Kurulu Kararı ile Muğla’nın Akyaka, Turunç, Akbük gibi koylarının da yer aldığı Gökova Körfezi’ndeki sit alanlarının daraltılarak imara açıldığını belirten Karaca, “Birinci derecede doğal sit alanı olan bu kıyılarda Büyükşehir Belediyesinin itirazlarına rağmen yapılaşmanın önü açılarak, doğaya geri dönülmesi mümkün olmayacak ihanetin kapıları aralanmıştır” dedi.

“Doğa hiçbir makamın hoyratça kullanacağı değerler değildir!”

Yapılan plan değişikliği ile Okluk koyu ve kıyıların inşaat talanıyla saray için kurban edildiğini, Bakanlar Kurulu kararı ile Gökova Körfezi’nin ranta teslim edildiğini söyleyen Karaca, “Yapılan tüm bu düzenlemeler doğal sit alanlarının iktidarın rant alanlarına dönüşmesinin önünü açmaktadır. Doğa hiçbir makamın hoyratça kullanacağı değerler değildir! Gelecek nesillere korunarak bırakılması gereken varlığımız ve yaşam alanımızdır” şeklinde konuştu.

Karaca iflas eden ekonominin doğa talanı ile düzeltilemeyeceğini söyleyerek şöyle devam etti:

Ekonomi ve kalkınma stratejisi adı altında çıkar, rant ve talan üzerine kurulu politikalar kabul edilemez! İnsanı doğanın sahibi ve efendisi gören siyasi iktidarın yürüttüğü politikalar doğada geri dönüşü olmayan tahribatlara yol açmaktadır. İnsan doğanın sahibi değil bir parçasıdır. Bu anlayışla, rant ve talan politikalarının karşısında vatandaşlarımızla birlikte yaşanacak bir Türkiye mücadelesine devam edeceğiz.