(350 Türkiye – 15 Nisan 2018)

 Geçtiğimiz Perşembe de Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Hattat Holding’in kurmak istediği termik santral için Bartın’ın içme suyuna göz diktiğini söyleyerek suyun, şehre ulaştığı ilk yer olan Bartın Şadırvanı’nda bir basın açıklaması gerçekleştirmişti. Akın, Hema Termik Santrali için hazırlanan termik santral ÇED raporu ve ilgili bilirkişi raporunda, onlarca yıldır Bartın halkının içme suyu olarak kullandığı Kavşak Suyu’nun içilemez, hatta “arsenikli” olduğu iddiasını yalanlayarak Hattat Holding’in asıl amacının, Bartın’ın suyunu termik santralin kullanımına tahsis etmek olduğunu belirtmişti. Akın, ayrıca ÇED raporunda termik santral küllerinin depolanması için ÇED raporunda gösterilen yerin teknik olarak uygun olmadığına değinmiş, şirketin bir diğer amacının Kavşak Suyu Havzası’nı ilerde kül ve alçı deposu olarak kullanmak olduğunu söylemişti. Belediye Başkanı Cemal Akın açıklamasında her şeyi hukuk yönde halletmek istediklerini, ancak 2009’dan beri Amasra’da termik inadı süren Hattat Holding’in geri adım atmazsa da binlerce kişiyle sokakta olacaklarının altını çizmişti.

Bartın Belediye Başkanı Akın konuşmasında Hattat’ın Kavşak Suyu Havzası’nı Zonguldak / Çatalağzı’nda olduğu gibi kül havuzuna çevirmek istediğini söyledi. Çatalağzı’ndaki ÇATES termik santrali kül havuzu, bölgedeki su kaynağını tamamen zehirlemiş durumda ve yerleşim bölgesiyle iç içe. Özellikle bölgede yaşayan çocuklarda ve yaşlılarda sık sık solunum yolları rahatsızlıkları görülüyor. Görüntü: Termik santral kuşatmasında bir belde : Çatalağzı

Bartın Platformu, termik santrale karşı olmalarının nedenlerini şöyle açıklıyor:

* Termik santral, UNESCO Geçici Miras Listesine girmiş olan Amasra’nın bu niteliğini ortadan kaldıracak.

* Amasra ve Bartın’ın kentsel sit alanlarının yanı sıra Türkiye’nin ilk PANParks Sertifikalı milli parkı olan Küre Dağları Milli Parkı, termik santral projesiyle tehdit altında.

* Kömür ithalatı için yapılacak liman yazın binlerce kişinin yararlandığı Tarlaağzı kumsallarını yok edecek, yüzlerce balıkçının yararlandığı balıkçı barınağı yok olacak.

* Termik santral yöredeki turizm etkinliklerini sona erdirecek, balıkçılık, çilek, fındık vb. tarımsal etkinlikler ve orman ürünleri zarar görecek.