(Sendika.org – 14 Nisan 2018)

Sinop Nükleer Karşıtı Platform (NKP), Sinop’ta yapılacak olan nükleer santrale karşı 22 Nisan’da miting çağrısı yaptı. NKP ayrıca, 15 Nisan’da çevre temizliği,  21 Nisan’da da “Çernobil’den Fukuşima’ya nükleer santraller gerçeği” adlı panel gerçekleştirecek

Sinop’ta İnceburun Yarımadası’nda kurulacak olan nükleer santrale karşı Sinop NKP “Balkona değil, sokağa çık” diyerek 22 Nisan’da miting çağrısı yaptı. Çağrı şöyle:

Sinop İnceburun Yarımadası’nda nükleer santralin kurulması yönünde AKP hükümeti ve Japonya hükümeti arasında imzalanan anlaşmayla Türkiye’nin ve Sinop’un geleceği ipotek altına alınmak istenmektedir.

Öte yandan 26 Nisan tarihi, 1986 yılında yaşanan Çernobil sükleer santral felaketinin 32. yıl dönümü. Çernobil felaketinin insanlık üzerindeki olumsuz etkileri hala son bulmadı, devam ediyor.

Bu bağlamda, Sinop Nükleer Karşıtı Platform yürütmesi; 22 Nisan 2018 Pazar günü “Sinop Nükleer Santral İstemiyor” temalı miting gerçekleştirecektir.

Miting toplanma yeri: Hamsiyolu Kamyon Garajı

Toplanma saati: 11.00

Miting alanı: Atatürk Anıtı önü

Miting saati: 12.00

Nükleer karşıtları ayrıca 15 Nisan Pazar günü, Nisi Göleti civarında, saat: 12.30’da çevre temizliği yapacak.

21 Nisan Cumartesi günü ise Sinop Yaşlılar Evi’nde, Fukuşima tanığı Masumi Kowata’nın da katılımı ile “Çernobil’den Fukuşima’ya nükleer santraller gerçeği” adlı panel gerçekleştirilecek. Panelde, Çernobil’e giden Barış Ayhan ve Hakan Aydın Sönmez’in çektiği fotoğrafların sergisi yapılacak.