Haber

Published on Nisan 16th, 2018 | by Kuzey Ormanları Savunması

Çanakkale Kirazlı’da ağaç katliamına suçüstü!

(Eren AşnazÇanakkale Olay – 15.04.2018)

Çanakkale’nin tek içme ve sulama suyu kaynağı olan Atikhisar Su Havzasında hukuksuz ağaç kesimleri devam ediyor. Son olarak Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Nisan ayı Belediye Meclis toplantısında Orman Bölge Müdürlüğü ile yaptığı görüşmede Müdürlük tarafında mahkeme kararına istinaden ağaç kesimlerinin durdurulduğu açıklamasının yapıldığını belirtmişti. Ancak iki gün önce çekilen bu görüntüler gerçeğin böyle olmadığını gösteriyor.

Çanakkale merkeze bağlı Atikhisar Havzası içerisinde yer alan Kirazlı Köyü yakınlarında Alamos Gold’un şirketinin yerli ortağı ‘Doğu Biga Madencilik San. ve Tic. A.Ş. tarafından Gayrisıhhi İşletme Ruhsatı olmamasına rağmen ağaç kesimlerine devam edilmesi Çanakkale’de büyük tepki toplamış, hem ağaç kesimlerinin yapıldığı havza içerisinde, hem de Çanakkale’de eylemler yapılmıştı.  Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkale Şubesi tarafından, ağaç kesimlerinin hukuksuz olduğu belirtilirken, aynı zamanda Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’da Belediye Meclis toplantılarında kesimlerin hukuksuz olduğunu dile getirerek, kesimlere karşı denetimlere devam edecekleri ifadelerini kullanmıştı.

Orman Müdürlüğü ‘kesimler durdu’ demişti
Son olarak İl Orman Müdürlüğü tarafında yargı kararından haberdar olunduğu ve kesimlerin durdurulduğu belirtilmiş. Başkan Gökhan, Nisan ayı belediye Meclis toplantısında yaptığı açıklamada;  “Orman Bölge Müdürlüğümüzü ziyarete gittim. Ağaçların kesilmesi ile ilgili görüştüm. Kendisi mahkeme kararını bildiğini, gördüğünü şu anda orada ağaç kesimi yapılmadığını, kesimlerin durdurulduğunu ifade etti. Onlarda bir kamu görevlisi. Bir başka mahkeme kararı gelmeden bir şey yapmayacaklarını, bu şekilde duracağını söyledi. Bizde orayı takip etmeye devam ediyoruz” ifadelerini kullanmıştı.
Gizli gizli kesiyorlar
Bölgede iki gün önce çekilen yeni fotoğraflarda ağaç kesimlerine devam edildiği görüldü. Ağaç kesimlerinin yapıldığı alana giden çevreci vatandaşlar, ağaç kesimlerinin gizli gizli devam ettiğini belirttiler. Vatandaşlar, kesimleri fotoğraflarla belgelerken, katliamın durdurulması çağrısı yaptılar.


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑