(KOS Medya – 16 Nisan 2018)

İnşaat sektöründe durgunluk olduğuna dair haberlerin ardından İnanlar İnşaat şirketi iflasını istedi. Katil proje Kanal İstanbul’a talip olduğunu açıklayan şirket sahibi Serdar İnan’ın ise yurt dışına kaçtığı iddia ediliyor.

Hürriyet Gazetesi’ne Jale Özgentürk’ün 15 Nisan 2018 tarihli  köşe yazısında, Serdar İnan’ın Kanada ya da Avustralya’ya yerleştiği ve alacaklı çalışanlar ve İnanlar’ın devam eden projelerinden konut alanların da Serdar İnan’a ulaşamadığı yönündeki iddialara yer vermesinin ardından İnan twitter hesabından açıklama yaptı.  İnan açıklamasında, “Şirketimizin üzülerek iflasını istiyorum. Mal varlıklarımız borcumuzu kapatacak düzeydedir” ifadesini kullandı.

Dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan seçim çalışmaları sırasında 1 Mayıs 2011 tarihinde katıldığı bir TV programında “daha işin başında şu anda satın alımda ’30 milyar dolar vermeye hazırım diyen yerli bir yatırımcı var” diyerek Kanal İstanbul projesini övmüştü. İnanlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İnan ise başbakanın açıklaması üzerine “Öneriyi ben yaptım. 30 milyar dolar benden. Çünkü bu proje 10 milyar dolarlık bir maliyete sahipse en az 300 milyar dolarlık getirisi olur” şeklindeki açıklamasıyla yatırımcının kendisi olduğunu ilan etmişti.