(KOS Medya – 19 Nisan 2018)

Katil Proje Kanal İstanbul hakkında soruları yanıtlayan İBB Başkanı Mevlüt Uysal Montrö Anlaşması’nı hatırlatarak  Ticari olarak geçen gemiler ‘ben direkt geçiyorum’ dediği zaman yapılacak hiçbir şey olmadığı için kural da belirlenmiyor” dedi.

İBB Başkanı Mevlüt Uysal, İstanbul’da başkonsoloslarla Emirgan Parkı’nda buluştu. Toplantıya, Almanya’nın İstanbul Başkonsolosu Georg Wilhelm Birgelen, Avusturya’nın İstanbul Başkonsolosu Gerhard Lutz, Rusya’nın İstanbul Başkonsolosu Andrey Podelyshev, Japonya’nın İstanbul Başkonsolosu Norio Ehara’nın da aralarında bulunduğu 60 başkonsolos katıldı.

“Gemiler istediği şekilde geçiyor”
Boğazdaki gemi kazaları üzerine bir soruya yanıt veren Uysal, “Boğazlar; Çanakkale, İstanbul Boğazı Montrö Anlaşması gereği, uluslararası bir anlaşma ile kuralları belirlenmiş ve çok tarafları olan bir anlaşma. O dönemin ticari gemilerinin büyüklüğü, o şartlar düşünülerek belki kurallar konuldu. Asıl o dönemde savaş gemilerinin geçişiyle ilgili biraz öncelik tanınmış. O sözleşmeye göre boğazdan geçen ticari gemiler hiçbir müsaade, hiçbir izin, hiçbir kılavuz alma zorunluluğu duymadan istediği şekilde geçebiliyor. Tabi bunu bizim değiştirme imkanımız yok. Ticari olarak geçen gemiler ‘ben direkt geçiyorum’ dediği zaman yapılacak hiçbir şey olmadığı için kural da belirlenmiyor” dedi.

Boğazlardaki ticari geçişlerin yeniden uluslararası düzeyde oturulup tartışılmasının vakit kaybı olacağını belirten Uysal, o tartışmayla vakit kaybetmek yerine yeni bir alternatifin yapılıp onun üzerine de oturup çalışmak çok daha değer diye düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Projenin finansmanı ve fizibilitesi tartışmaları devam ederken Uysal açıklamalarında bu konularda net bir açıklama yapmadı. Sadece yerel yöneticiler olarak, İstanbul olarak bunun altından kalkabilme imkanlarının olmadığını belirten Uysal, ekonomik durumlar da düşündük ama onlara çözüm bulunacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

2011 yılı seçimlerinde gündeme getirildiği 7 yıllık süre içinde somut bir adımın atılmadığı proje için tarih veremeyen Uysal, Kanalın bu yıl içerisinde bir şekilde başlatılacağına, temelinin atılacağına veya protokolünün yapılma noktasına geldiğine inanıyorum” diye konuştu.