(KOS Medya – 26 Nisan 2018)

Sur ve Hasankeyf’e ses olmak için 28 Nisan 2018, Cumartesi 15.00’da Taksim, Galatasaray Meydanı’nda 20 ülke ile eş zamanlı basın açıklaması düzenleniyor.

Sur’un Yıkımına Hayır Platformu, İstanbul Sur Dayanışması, Mezopotamya Ekoloji Hareketi, Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi ve Munzur Özgür Aksın Meclisi’nin tarihe, topluma, doğaya saygıyı esas alan kurum, kişi ve platformalarla yaptığı toplantılar sonrasında 28 Nisan Sur ve Hasankeyf için Küresel Eylem Günü ilan edildi. Yaklaşık 20 ülkede eş zamanlı eylemler ve etkinlikler düzenlenerek insanlığın ortak kültür mirası Sur ve Hasankeyf için ses vermesi, sesine ses katması planlanıyor.

İstanbul Sur Dayanışması yaptığı açıklamada; “Binyılların kültürünü ve onlarca uygarlığın birikimini taşıyan Sur (Diyarbakır) ve Hasankeyf (Batman) için ilan edilen 28 Nisan Küresel Eylem Günü’nde dünyada 20 ülkeyle eş zamanlı olarak bizler de, bir başka kültürün ve birikimin şehri İstanbul’dan ses veriyoruz!” diyerek acımasız savaş, güvenlik, kent-kırım ve rant politikalarının kurbanı olmak üzere olan insanlığın ortak kültür mirası Sur ve Hasankeyf için hepimizi bir kez daha çığlık atmaya çağırıyor.

Hasankeyf Gönüllüleri ve Sur’la Dayanışma Platformu’nun çağrısıyla Sur ve Hasankeyf’te tarihsel, politik, ekolojik ve kültürel kırımı durdurmak ve Sur ve Hasankeyf’e ses olmak için 28 Nisan 2018, Cumartesi 15.00’da Taksim, Galatasaray Meydanı’nda 20 ülke ile eş zamanlı basın açıklaması yapılacak.

 

Hasankeyf’te yıkım ve taşınma dursun, Dicle Nehri özgür aksın!

Sur’da yasaklar kalksın, Sur yaşasın, Sur’lular evine dönsün!