(BirGün – 27 Nisan 2018)

Balıkesir’e bağlı Bandırma ilçesi sınırlarında yer alan Manyas Kuş Cenneti Milli Parkı, tuhaf bir uygulamayla karşı karşıya. Sadece güzelliği ve kuşlarıyla değil, her yerin betonlaştığı ve yeşilin giderek azaldığı bir dönemde daha çok önem verilerek korunması gereken milli parkın içinde betondan bir bina inşa ediliyor.

Bandırma Gazete’den Necdet Mancılık’ın ortaya çıkardığı habere göre, milli parklar yasasına göre çevresinde bile belirli mesafelerde yapılaşmaya izin verilmeyen Kuşcenneti’nde betondan mescit ve WC yapılıyor.

Mancılık, haberinde şu ifadelere yer verdi: “Bu tür alanlarda ziyaretçilerin bazı ihtiyaçlarına yönelik yapıların yapılmasına izin var. Yasanın konuyla ilgili maddesinde ; ‘Milli park, tabiat parkı, bölge parkı, mesire ve piknik alanı, gibi yerlerde ise mescit, bebek emzirme yeri ve umumi hela için gerekli mekânlar ayrılır. Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından görüş alınarak Bakanlıkça belirlenir’ diyor. Burada merak edilen konu zaten çevresel kirlenmeden dolayı tehlike altında olan Kuşcenneti milli parkında doğaya uyumlu ve sökülüp takılabilir cinsinden bir yapının neden tercih edilmediği? Bizler park sorumlularının bu konuya daha duyarlı olması gerektiğini söylüyoruz.”