(Dilan Şahinbaş / Birgün – 30 Nisan 2018)

Rize’nin Merkez Küçükçayır Köyü’nde yaşayan ve yıllardır ekoloji alanında aktivist olarak mücadele veren Kazım Delal, kendisine ait tapulu arazisinde kendi rızası olmadan çalışma yapıldığını öne sürdü.

Rize’de, ‘Yurttaş Kazım’ olarak bilinen ve yıllardır HES adı altında dağların, yaylaların, köylerin yağmalanması projelerine karşı verdiği hukuk mücadelesi ile tanınan Kazım Delal, kendisine ait tapulu arazisine tecavüz edildiğini öne sürdü.

Rize İl Özel İdaresince yapılan yol çalışmaları bahanesiyle girilen arazide büyük bir tahribat meydana gelirken, yol açılan güzergahta yer yer heyelanlar meydana geliyor. Arazisine izinsiz, kamulaştırmasız şekilde girildiğini öne süren Delal, Rize 1. Asliye Hukuk Mahkemesine dava açtı. Mahkemenin görevlendirdiği bilirkişi heyeti, bugün arazide keşif yaptı.

VALİ ORTADA YOK

40 yıl önce yol için arazisinden yer verdiğini söyleyen Kazım Delal, bu yol yetmiyormuş gibi, hiçbir amacı ve anlamı olmayan bir başka güzergah yapmaya başlatıldığını ifade etti. Kendi arazisinde böyle bir çalışmayı kamulaştırma yapmadan, rızası alınmadan başlatan Rize İl Özel Idaresinden şikayetçi olan Delal, işin sahibi olan Rize Valisi Erdoğan Bektaş’la hiçbir şekilde görüşemediğini belirtti.

ÇIKAN MALZEME HAVALİMANI DOLGUSUNA MI GİDİYOR?

Öte yandan buradan çıkarılan malzemenin deniz dolgusuna uygun birinci sınıf malzeme olması, akıllara Rize’nin Pazar ilçesinde yapımına başlanan havalimanı deniz dolgusunu getirdi. Bilindiği gibi, Pazar ilçesi köylerinden Haçapit’te dolvu malzemesi temini için taş ocakları açılmış, ne var ki, bu bölgeden çıkarılan malzemenin deniz dolgusuna uygun olmadığı anlaşılmıştı.

Küçükçayır Köyünden çıkan malzemenin ise deniz dolgusuna uygun birinci sınıf malzeme (bazalt) olduğu öğrenildi. Amacı ve nereye bağlanacağı anlaşılamayan yeni yol çalışmasında asıl hedefin, yol açmak mı yoksa deniz dolgusu için malzeme çıkarmak mı olduğu bilinmiyor.

MÜTEAHHİT RAHAT ÇALIŞSIN DİYE JANDARMA YOLU KAPATTI

Keşif heyetinin inceleme yapacağı arazinin girişi jandarma ekiplerince kapatılırken, Çağırankaya Yaylasına bağlanan yoldan geçişler kontrollü olarak sağlanıyor.

Keşif heyeti jandarma eşliğinde incelemesini tamamladı.

CAMİLERE DİLEKÇE

Aayrıca, arazisine izinsiz olarak girerek mülkiyet hakkını ihlal eden ve tahribat yapanları, buna sebep olan kamu görevlilerini Allah’a havale eden Kazım Delal, hazırladığı ‘Beddua dilekçeleri’ni Rize’deki camilere dağıtarak, cami cemaatinden ‘amin’ istedi.