(KOS Medya – 1 Mayıs 2018)

Kuzey Ormanları’nın Sakarya-Hendek bölgesinde yer alan Çamlıca Köyü yakınında ormanlık alana yapılmak istenen HES için ağaç katliamı başladı. Sakarya’nın Hendek ilçesine bağlı Çamlıca Köyü’nde revize edilecek olan HES için 300 yaşından daha büyük olan yaklaşık 300 adet çınar ağaçları kesilerek orman tahrip edildi. Bölge halkı olanlara tepki göstererek şirketin katliama devam etmesini şimdilik durdurdu. Ayrıca ormana saldıran enerji şirketinin Eski Şanlıurfa milletvekiline ait olduğu iddia ediliyor.

Milli Gazete’de yer alan habere göre, Sakarya’nın Hendek İlçesi Çamlıca Köyü’nde yıllar önce kurulan hidroelektrik santralinin (HES) revize edilmesi, düzenlenmesi için bölgede çalışma başlatıldı. Çalışmalar kapsamında yüzlerce yıllık çınar ağaçları kesildi. Çamlıca halkı atalarından kalan ve tarihi özelliği olan ağaçların kesilerek tabiatın tahrip edilmesine tepki gösterdi.

ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ KESİM İZNİ VERMİŞ

Mahalle sakinlerinin iddialarına göre; HES binasına su taşıyacak olan boru hatlarının geçirileceği güzergahta ağaç kesimi başladı. İddialara göre, çalışmada yaklaşık 300 adet ağaç kesildi. Olay mahalline gelen jandarma kesim yapan ekibin kesim işini ihale ile aldığını Orman Bölge Müdürlüğünce verilen izin kapsamında kesimlerin gerçekleştirildiğini bu nedenle vatandaşların hukuki haklarını kanunlar nezdinde aramaları yönünde uyarıda bulundular.

f: sakarya54.net

BÖLGE HALKI KARŞI ÇIKTI

Mahalle sakini vatandaşlar atalarının diktikleri çınar ağaçlarının bölgenin piknik olarak kullanılmasına vesile olduğunu, çocukluklarının bu ağaçlar üzerinde geçtiğini belirterek 40 cm lik boruların döşeneceği bölgede tabiatın katledilmesine izin vermeyeceklerini söyledi.

Proje alanındaki ağaçların kesimi yapıldığı sırada bölgede toplanan mahalle halkı, sloganlar atarak işçilere engel olmaya çalıştı. Jandarma olay yerindeki vatandaşları sakinleştirdi.

ESKİ AKP’Lİ VEKİLE Mİ AİT?

Öte yandan HES için ağaçları kesen firmanın AKP’li eski bir milletvekiline ait olduğu da iddialar arasında. Eski Şanlıurfa milletvekilinin sahip olduğu enerji şirketi, mevcut HES’i büyütmek uğruna içinde yüzlerce yıllık ağaçların olduğu alanı katletti.