(Çınar TÜRKMEN / Görünüm Gazetesi  – 2 Mayıs 2018)

Istrancalar’da Karadere köyünün kuzeyinde yeni bir mağara keşfedildi. 1000 ile 1500 metre uzunluğunda ve 200 metre derinliğe sahip olduğu tahmin edilen mağaranın 250 milyon yıl önce oluşmaya başlayan bir doğa harikası olduğu aktarıldı.

Kırklareli Kent Konseyi bünyesinde kurulan Doğal Varlıklar Çalışma Grubu, Istrancalar’da yapılan çalışmalarda daha önce kayıt altına alınmamış bir mağara keşfedildiğini duyurdu.

Mağaranın jeolojik anlamda gelişimini devam ettiren, aktif, kendi flora ve faunasına sahip bir mağara olduğu anlaşıldı.

Doğal Varlıklar Çalışma Grubu Başkanı Mahmut Sürer konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Son dönemde Istrancalar’da takibe aldığımız ve yaptığımız araştırmalarda daha önce kayıt altına alınmamış mağaralar ile bir adet şelale keşfedilmiştir. Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan Yediuyur ve kırmızı orman karıncası kolonileri bulunmuştur” dedi.

“KARADERE MAĞARASI”

Keşfedilen mağara hakkında bilgi veren Sürer; “Yapılan saha ve literatür çalışmaları sonucu Karadere köyünün kuzeyinde yeni bir mağara (su batan tip) keşfedilmiştir. Grubumuz ile koordineli olarak İTÜMAK (İstanbul Teknik Üniversitesi Mağara Araştırma Klübü) ve Galeri (Mağara Araştırma Grubu) ekiplerinin yaptığı çalışmalar sonucunda mağaranın, jeolojik anlamda gelişimini devam ettiren aktif, kendi flora ve faunasına sahip bir mağara olduğu anlaşılmış olup lokasyonda çalışmalar devam etmektedir” dedi.

“OLAĞANÜSTÜ OLUŞUMLARI BARINDIRIYOR”

Ekip Lideri Hakan Eğilmez ise mağaranın 1-1,5 kilometre uzunluğunda olduğunu tahmin ettiklerini belirterek; ”Mağaraları envantere ekledik. Özellikle Karadere Subatanı bölge hidrolojisi açısından çok önemli verilere sahip aktif bir mağara, oluşumu hala devam etmekte ve ilk 300 metrelik bölümünde olağanüstü oluşumları barındırıyor. 1 ile 1,5 kilometre gittiğini tahmin ediyoruz, çalışmalarımız devam etmekte” dedi.

“DUPNİSA GİBİ KORUNMALI”

Doğal Varlıklar Çalışma Grubu üyelerinden Jeoloji Mühendisi Onur Güneş ise; “Yeni keşfedilen Karadere Mağarası, Trias yaşlı dolomitik kireçtaşları içerisinde yer almaktadır. Yaklaşık 250 milyon yıldır gelişimini sürdüren bu mağara tıpkı Dupnisa Mağarası gibi bir doğa harikasıdır ve korunmalıdır. İki günlük çalışmada ilk 300 metrelik kısımda teknik rota (ip istasyonları) oluşturma işlemlerini bitirdik. Flora ve fauna tespiti için gerekli kurumlar ile iletişim halindeyiz. Tahminim mağaranın 1000 ile 1500 metre uzunluğunda 200 metre derinliğe sahip olduğu yönünde. İlimizin Karadere’deki gibi onlarca keşfedilmeyi bekleyen mağaralara sahip olduğu kanısındayım” dedi