(Uğur Şahin / Birgün – 9 Mayıs 2018)

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, tarihi Metris Kışlası’nı imara açtı. Araziye AVM’ler yapılacağını dile getiren CHP’li Doğan, “Düzenlemede kamu yararı yok” dedi

İstanbul Esenler’de bulunan tarihi Metris Kışlası, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından imara açıldı. 191 hektarlık alanın imara açılması ile birlikte, bölgeye yeni bir yapı ve nüfus yoğunluğu getiriliyor.

Söz konusu alan, Marmara Depremi’nin ardından toplanma alanı olarak belirlenen arazilerden biri. Tamamı kamuya ait olan bu alanın yapılaşmaya açılmasının ardından, araziye AVM’ler yapılacak.

‘Bakanlık bir ilke imza attı’
BirGün’e konuşan eski İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’nin CHP’li Üyesi İbrahim Doğan, söz konusu planın ‘kent suçu’ olduğunu dile getirdi. Yapılan plan değişikliğinin yasalara ve imar mevzuatına aykırı olduğunu vurgulayan Doğan, “Bakanlık hızını alamıyor, yasalara aykırı bir şekilde parsel bazında çevre düzeni planlarında, tadilat yaparak bir ilke imza atıyor. Hükümet giderayak kamu alanlarını rant uğruna yağmalıyor. Yapılan bu plan düzenlemesinde kamu yararı yok” dedi.

‘İstanbul’a ihanet ediliyor’
“Bakanlık bilimsellikten uzak olan ve kamuya, çevreye, doğaya zarar veren politikaları ile İstanbul’a ihanet ediyor” diyen Doğan, plan değişikliğini yargıya taşıyacağı kaydetti. Doğan, sözlerini şu ifadelerle noktaladı: “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kenti adeta yaşanmaz bir hale dönüştürüyor. Zira malum Bakanlık, halkın nefes alacağı alanları, yeşil alanları hızla imara açarak betonlaştırıyor. Bu kenti adeta yaşanmaz kılan yanlış ve rant odaklı bu uygulamalar kabul edilemez. İstanbul’un çevre düzeni planları, kentin Anayasa’sıdır. Yoğun bilimsel çalışmalar ve katılımcı bir anlayışla hazırlanan bu planlar, İBB Meclisi’nde oy birliği ile kabul edilmişti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bütün bu yapılanları görmeden, keyfi ve ticari bir mantıkla bu kenti tahrip ediyor. Kentin yaşam alanlarını yok eden bu anlayışı ret ediyoruz ve kabul etmiyoruz.”