(Yaşar Gökdemir / Birgün – 11 Mayıs 2018)

Şişli Etfal Dayanışması, hastanelerinin bölünerek taşınması ile ilgili bir eylem düzenledi. Eylemde yapılan açıklamada, “Şişli Etfal, geri dönmemek üzere bölünüp taşınarak, yok edilemez” denilirken, hastanenin bölünmemesi için imza kampanyası başlatıldı.

Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin bölünerek Sarıyer-Çayırbaşı ve Seyrantepe’de yer alan iki hastaneye taşınması ile ilgili Şişli Etfal Dayanışması bir eylem düzenledi.

‘Sermayeye yeni rant alanları açılıyor’
Eylemde Sağlık ve Sosyal Hizmet Sendikası Eş Genel Başkanı Gönül Erden açıklamalarda bulundu. Erden, siyasal iktidarın yaptığı yapbozlara bir yenisi eklendiğini belirtti. Halka ve emekçi sendikalara sorulmadan karar alındığını söyleyen Erden, “Bizim itirazım var. Bizim haklı gerekçelerimiz var. Depreme dayanıklı değil diyorlar. Doğrudur, depreme dayanıklı değildir ama bunun çözümü kapatılıp taşınması değildir. Şişli Etfal’in taşınması sermayeye yeni rant alanları açma derdidir. Şişli Etfal’in kapatılması, emekçiler için yeni yükler demektir, emek sömürüsünün daha da derinleşmesidir. Biz taşınmayı kabul etmiyoruz ve mücadelemizi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

‘Bize sorulmadan taşınması akılsızca’
Erden’den sonra İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip de açıklama yaptı. Saip, “Burada verilen sağlık hizmeti son derece niteliklidir. Yılların verdiği birikim söz konusudur. Bu nedenle buradaki çalışanlara, emekçiler sorulmadan taşınması akıl alır değildir. Buranın bir bütün olarak yerinde kalarak yapılandırılması mümkündür. Bizler İstanbul Tabip Odası olarak bu taşınması onaylamıyoruz” diye konuştu.

Saip’in açıklamalarından sonra Şişli Etfal Dayanışması adına hasta yakınlarından Murat Yıldırım basın açıklamasını okudu. Yıldırım, “Bulunduğu bölgede Şişli Etfal Hastanesi’nin sağladığı hizmeti karşılayacak bir kurum yoktur. Şişli Etfal Hastanesi kapandığında Şişli, Beyoğlu, Beşiktaş bölgesinde aynı özelliklerde hizmet veren bir hastane kalmayacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Şişli Etfal, hizmet bölgesinden koparılamaz, geri dönmemek üzere bölünüp taşınamaz, yok edilemez!” dedi.

Hastanenin bölünmesi ve bölgeden taşınması durumunda birçok sorun çıkacağını belirten Yıldırım, şöyle konuştu:
“Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ana Binası’nın fiziki durumu hepimizin bilgisi dahilindedir. Ana Bina depreme dayanıklı bir durumda değildir. Hastane hizmet binalarının yenilenmesi bir gerekliliktir. Ancak bu, hastaneyi bölerek, bir daha dönmemek üzere taşıyarak, 119 yıllık gelenek yok sayılarak yapılmak zorunda değildir. Şişli Etfal parçalanıp yok edilmeden, tıpkı Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi için ifade edildiği gibi bir süreyle, eski yerine dönmek üzere bölünmeden taşınarak, bu ihtiyaç yerine getirilebilir. Bu seçeneklerin dikkate alınmaması, hastaneyi bölüp taşıdıktan sonra arazisine ne yapılacağına dair sağlık bürokrasisi tarafından kamuoyunu tatmin eden bir açıklamanın yapılmaması, farklı kaygıları akla getirmektedir.”

Yıldırım, açıklamasına, Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden yararlanan tüm yurttaşları hastanenin kapatılmaması için imza kampanyasına destek vermeye çağırarak son verdi.

Basin açıklaması sonrası TTB Merkez Konsey Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel, TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Cevahir Efe Akçelik, hastane çalışanları ve esnafa katılımlarından ötürü teşekkür etti.

Eylem “Şişli Etfal yerinde güzel”, “Hastaneme dokunma” sloganlarıyla son buldu.