(KOS Medya, f.@VeyselEroglu – 13 Mayıs 2018)

Kırklareli’nden Sakarya’ya Kuzey Ormanları’nın her bölgesinde ekosistemi dönüşü olmayacak şekilde tahrip eden taş ocakları şimdi de Şile bölgesini hedef almış durumda. İstanbul Şile çevresinde,  Ahmediye Köyü ile Yaylalı Köyü yakınındaki Kuzey Ormanları’na kurulması planlanan taş ocağı işletmeleri için ÇED süreci başladı. Söz konusu taşocağı, Ömerli Su Havzası’na yakın ormanlık alanda kalıyor.

Uğur Şahin’in Birgün’de yer alan haberine göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin önceki dönem CHP’li Meclis Üyesi ve İnşaat Mühendisi İbrahim Doğan, konuya ilişkin BirGün’e konuştu. Doğan, taşocağının kurulmasıyla birlikte Şile’deki doğal yaşam alanlarının yok alacağının altını çiziyor. Doğan, şunları ifade ediyor: “Bu durum kabul edilemez, bu bir doğa ve çevre felaketine davetiye çıkarmak anlamına gelir. Yerleşim alanına yakın olan bu alan, ormanlıktır ve yakınında akan dere bulunuyor. Birilerinin ticari kazancı uğruna bu bölgedeki yeşili, doğal yaşamı, akarsu yataklarını, köylülerin tarım arazisinin yok edilmesi göz ardı edilerek ÇED raporu verilmesi asla kabul edilmemeli.”

İnsan aklıyla alay ediyorlar
Bölgede yaşayan yurttaşlarla birlikte konuyu yargıya taşıyacağını belirten Doğan, sözlerini şöyle sonlandırıyor: “Bu bölgede taşocağı ve benzeri işletmelere izin verilmesi yasalara aykırıdır. Havadan görülebilir, bu alan tamamen ormanlık ve su havzasının civarında. Bölgede böylesine doğayı tahrip edecek işletmelere izin vermek insanların aklı ile alay etmek demek. Bu tür işletmelerde üretim sırasında kullanılan patlayıcılar geniş bir alanda telafisi mümkün olmayan tahribata ve zararlara yol açar.”