İşin kötüsü Trakya’daki kömürlü termik santral tehdidi maalesef Çerkezköy ile sınırlı değil. Vize’ye de bir santral inşası gündemde.

Birkaç ay önce Greenpeace’in yaptığı bir araştırmaya göre, Çerkezköy santralinin baca filtrelerinin çalıştırılması halinde bile saat başına 525 kg yani 10 çimento torbasını dolduracak kadar toz havaya saçılacak. Elbette bu projelerin bir daha gündeme gelmemek üzere iptali gerekiyor ancak eğer Çerkezköy ve Vize santralleri işletmeye geçerse, neden olacakları asit yağmurları, tarımsal üretimi yüksek olan ve bölge halkının çiftçilik yaparak geçindiği arazilere/mahsullere zarar verecek.

Meydana gelecek her türlü çevre kirliliği artışının neden olduğu solunum yolu hastalıkları ve bebek ölümleri dahil, Çerkezköy santrali yılda 141, Vize santrali yılda 182 erken ölüme neden olacak. Santraller 40 yıl çalıştırılırsa tahmini sağlık etkileri yaklaşık 11 bin erken ölüme tekabül edecek.

Hava kirletici maddelerin rüzgar ve meteorolojik olaylara göre farklı derecelerde ve şiddette yayılması söz konusu olduğundan, Trakya’da planlanan bu kömürlü termik santraller, sadece Vize ve Çerkezköy’ü değil, Çorlu, Keşan gibi bölgeler de dahil olmak üzere birçok ilçeyi etkisi altına alacak ve kilometreleri bulan alanı kirletecek.

Termik santrallerin yarattığı her türlü olumsuzluk nasıl şüphe götürmeyen bir gerçekse, bu insanların çırpınışlar ve mücadeleleri de bir o kadar gerçek, duymasını bilene, duymak isteyene…