(KOS Medya – 18 Mayıs 2018)

Bir çocuğumuzu ve büyükannemizi daha İnşaat ağaları daha çok semirsin diye sokaklarımızı mahallelerimizi cehenneme çeviren #HafriyatKamyonuTerörü‘ne kurban verdik. Küçükçekmece’de karşıdan karşıya geçmek isteyen 6 yaşındaki Ada Erdem ve büyükannesi Narinç Erdem kendilerini fark etmeyip aniden harekete geçen hafriyat kamyonun altında kalarak can verdiler. Kaza sonrası kaçmaya çalışan sürücüyü çevredeki vatandaşlar yakaladı.

İkitelli Atatürk Mahallesi Halkalı İkitelli caddesi’nde karşıya geçmek isteyen Narinç Erdem ve 5 yaşındaki torunu Ada’ya Erdal Yedipınar yönetimindeki kamyon çarptı. Kadın ve torununa ilk müdahaleyi çevredeki vatandaşlar yaparak durumu hemen polis ve sağlık ekiplerine bildirdi. Olay yerine gelen sağlık ekipleri çocuğun olay yerinde hayatını kaybettiğini belirlerken bacakları kopan ve hastaneye kaldırılan babaanne ise yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Kaza sonrası olay yerinden kaçan sürücü Erdal Yedipınar’ı ise çevredeki vatandaşlar araçlarıyla uzun bir süre kovaladıktan sonra yakalayarak polis ekiplerine teslim etti. Sürücü emniyette verdiği ilk ifadede “Yeşil ışık yandığında hareket ettim vatandaşların bağırmasını duyduğumda kaza yaptığımı anladım. Linç edilmekten korktuğum için kaçtım” dedi.

Kuzey Ormanları Savunması geçtiğimiz yıl 8Ağustos’ta bir basın toplantısı düzenleyerek hafriyat kamyonu terörüne karşı çözüm ve taleplerini açıklamıştı. KOS’un onlarca canlının ölümüne ve sakat kalmasına neden olan hafriyat kamyonu terörüne karşı çözüm ve talepleri özetle şöyleydi:

* Rüşvet veren şirket yetkilileri başta olmak üzere tüm sorumlular yargılanmalıdır.

* Sorunun ana kaynaklarından biri olan ve şoförleri potansiyel katil haline getiren sefer başına ücretlendirme sistemine son verilmelidir.

* Çevre kirliliğinin önlemesine yönelik önlemlerin sürekli kontrolü sağlanmalıdır.

* İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hazırlamakla yükümlü olduğu “hafriyat toprağı, inşaat/yıkıntı atıkları ile doğa/ afet atıklarının toplanması, geçici biriktirilmesi, taşınması, geri kazanılması ve bertaraf/ ile ilgili yönetim planı” kamuya açık olarak yayınlanmalıdır.

“Katil projeler durdurulmalı”

* Kamyonların yasak olan güzergâhlarda ve saatlerde çalışması engellenmelidir. Etkin denetimin sağlanabilmesi için Elektronik Araç Takip Sistemi kurulmalıdır.

* Kamu denetiminin sağlanabilmesi için UKOME kararları ile belirlenen güzergâhlar ile yasaklanan güzergâhlara ilişkin haritalar kamuoyuyla paylaşılmalı, yollara uyarıcı tabelalar koyulmalıdır.

* Sokaklara ağır tonajlı araçların girmesi kesinlikle yasaklanmalıdır. Kent içi yollarda araçların şantiye giriş ve çıkışlarında kontrol sağlanmalı ve yaya ile karşılaşması muhtemel güzergah boyunca eskort eşliğinde hareket etmeleri sağlanmalıdır.

* Tüm bu toplumsal, ekolojik ve ekonomik yıkımın son bulması için yapılması gereken şey başta katil projeler olmak üzere İstanbul’un kentsel ve ekolojik dokusuna zarar veren tüm projeleri durdurmaktır.