(KOS Duyuru – 22 Mayıs 2018)

Kuzey Ormanları Savunması ve Don Kişot Bisiklet Kolektifi son günlerde İstanbul’da artan hafriyat kamyonu kazalarına karşı eyleme çağırıyor. Çağrı şöyle:

Hafriyat kamyonu terörüne, İstanbul’un şantiye kente dönüşmesine dur de!

İstanbul’da kentsel dönüşüm ve mega projelerin çalışmalarını yürüten hafriyat kamyonları her gün yeni ölümlere ve kazalara neden oluyor. 2 yılda 60’a yakın canımızı verdik kamyonlara. Ekonomide günü kurtarmak adına, inşaat sektörüne sınırsız imtiyazlar tanınan bir ülkede artık hepimiz tesadüfen yaşıyoruz.

İstanbul trafiğini ölüm yarışına çeviren hafriyat kamyonlarının önemli bir kısmı, iş cinayetlerinde de onlarca insanın ölümüne sebep olan katil ‘mega projeler’ için çalışıyor. Özellikle 3. Havalimanı ve Kuzey Marmara Otoyolu inşaatı sürecinde çalışan hafriyat kamyonları; Arnavutköy, Sarıyer, Kemerburgaz ve Göktürk başta olmak üzere İstanbul’un birçok semtinde ölümlü kazalara sebep oluyor.

Bu kamyonlar sadece insanların değil, hayvanların da hayatını tehdit ediyor. İstanbullun kuzeyinde, köpek, tilki, karaca, domuz, çakal ve leylek gibi türlerden sayısız birey, yollarda hafriyat kamyonlarının altında kalarak ölüyor.

Hafriyat kamyonları ormanlara da moloz çöplüğü muamelesi yapıyor. Denetimsizlik yüzünden Belgrad ve Fatih Ormanları’na gizlice dökülen molozlar, orman varlığını, ekosistem dengesini ve yeraltı su kaynaklarını ciddi şekilde tehdit ediyor.

Tüm bunlara dur demek için İstanbulluları, yaşam savunucularını 23 Mayıs Çarşamba günü 12.30’da Saraçhane’ye, İBB önüne bekliyoruz!