(BirGün – 25 Mayıs 2018)

AKP’li Üsküdar Belediyesi’nin, İstanbul Acıbadem’de bulunan ve cemaat vakfına tahsis ettiği belirtilen TİBAŞ Parkı’nda geçen hafta yeniden başladığı inşaat çalışmaları mahalle sakinlerinin çabaları sonucu durdurulmuştu. Bugün de Üsküdar Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü tarafından inşaat alanı mühürlendi.

Halk ‘Durdurmak yetmez, mühürleyin’ demişti
Mahkemenin yürütmeyi durdurma kararına rağmen inşaat çalışmalarına yeniden başlanmasına tepki gösteren mahalleli, inşaat alanının önünde bir araya gelmiş ve nöbete başlamıştı. Aynı gün öğle saatlerinde ise, halkın direnişi sonucu inşaat çalışmaları durdurulmuştu.

Tibaş Parkı Gönüllüleri olarak bir araya gelen yurttaşlar, yürütmeyi durdurma kararının hayata geçirilmesinin memnuniyet verici olduğunu, ancak inşaatın mühürlenmesi gerektiğini de belirtilmişti.

Mücadele yine sonuç verdi
Üsküdar Belediyesi’nin inşaatı mühürleyerek halkın kullanımına açması gerektiğini vurgulayan bölge sakinlerinin mücadelesi yine sonuç verdi. Park alanındaki inşaat bugün mühürlendi. İnşaatın girişine koyulan Üsküdar Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü imzalı resmi yazıda, “3194 Sayılı İmar Kanunun 32/42 ve Yeni T.C. Kanunun 184. maddelerine göre işlem yapılmak üzere mühür altına alınmıştır” denildi.

Konuyla ilgili olarak bilgisine başvurduğumuz Acıbadem Mahallesi Muhtarı Semra Aydın, Belediyenin inşaatı mühürlediğini ancak parkın tamamını çevreleyen inşaat paravanlarının , bina inşaatı sınırına çektirilerek park alanının yeniden kamusal kullanıma açık hale getirilmesi konusunda mahalleli ile birlikte girişimlerde bulunduklarını ifade etti.