Okuma süresi: 2 dakika

(KOS Medya – 27 Mayıs 2018)

Doğal güzelliği ve eşsiz ekosistemiyle Türkiye’deki 313 önemli doğa alanından biri olan Burdur’un Yeşilova İlçesi’ndeki Salda Gölü kenarında düzenlenmesi planlanan Salda Gençlik Festivali, bölgeye zarar vereceği sebebiyle yaşam savunucularının tepkisini çekiyor.

Konu hakkında bir açıklama yapan Doğa Derneği, bölgenin kapalı havza gölü olmasına dikkat çekerek “Belki de Salda Gölü’nde yapılacak en güzel festival, hiç festival düzenlemeyerek gölün sahip olduğu benzersiz çeşitliliği korumaktır.” dedi.

Son dönemde doğal alanlarda festival organize edilmesine bir tepki de Alakır Nehri Kardeşliği’nden geldi. Alakırlı yaşam savunucuları Facebook hesaplarından Doğa Derneği açıklamasını paylaşarak şöyle dedi:

“Hassas doğa alanlarında festival yapma mantığı nedir? Sorsan o festivale gidenler de sahne alan sanatçılar da çok doğa severdir kesin. Son birkaç yıldır bu korkunç düşüncesizlik umursamazca devam ediyor. Anlamak mümkün değil.. Eğlenmeyi bile bilmiyoruz. Gitmeyin arkadaş. Birileri sizin doğa ve eğlence sevginizi kendi üç kuruşluk kazancı için sömürecek diye ortak olmayın bu vicdansızlıklara.”

DHA’ya konuşan Yeşilova Belediye Başkanı CHP’li Nuri Özbek ise üç gün sürecek festivalin esnaf için gelir kapısı olacağını, ilçenin tanıtımına katkı sağlayacağını söylayerek “İddia edildiği gibi festival Salda’ya zarar vermeyecek. Ben belediye başkanı olduğum müddetçe hiç kimse burayı betonlaştıramaz” dedi. Göl kıyısındaki kimi tesislerin kanalizasyon sorunlarını çözdüklerini anlatan Özbek  “Festivale yaklaşık 25 bin kişinin katılması bekleniyor. 15- 16 bin bilet sattık. Bana göre festival göle zarar vermeyecek, ilçemize ve esnafımıza kazanç sağlayacak.” dedi.

Salda Gölü’nün korunması yönünde açıklama yapan Doğa Derneği’nin açıklamasının tamamı şöyle:

Türkiye’deki 313 önemli doğa alanından birisi olan Salda Gölü, bir kapalı havza gölü. Yani kendisini çevreleyen dağlardan dolayı etrafındaki ekosistemlerle bir bağı yok. Bu sebeple de yüksek biyolojik çeşitlilik, nadirlik ve benzersizlik özelliklerine sahip. Kapalı havzalar, küresel olarak nadir ekosistemler olmasına karşın Türkiye, jeofizik özellikleri sebebiyle pek çok kapalı havzaya ev sahipliği yapıyor.

Salda Gölü’nün tabanı ve kıyıları günümüzden 3.7 milyar yıl önceye dayanan hidromanyezit stromatolitlerle kaplı. Bu durum gölün kıyılılarının 9 farklı endemik ve nesli küresel ölçekte tehlike altında olan bitki türüne ev sahipliği yapmasına olanak sağlıyor. Gölün kıyıları yine dar yayılışlı ve nesli küresel ölçekte tehlikede olan Salda dişli sazancığının (Aphanius saldae) dünyadaki tek yaşam alanı. Salda Gölü ayrıca birçok ördek türü için önemli bir üreme ve beslenme alanı.

Kapalı havzalar insan eliyle değil doğanın kendi sınırlarıyla oluşuyor. Bu yüzden havza sınırlarını oluşturan dağlar ile göl arasında kalan bölgedeki faaliyetlerden doğrudan etkileniyor. Yani ulusal mevzuata göre belirlenmiş sit alanı sınırları, Salda Gölü’nün yaşaması için gerekli koruma altyapısını sağlamaktan uzak. Kapalı havza sınırları içerisinde gerçekleşecek her türlü insan faaliyeti gölün bütünü üzerinde büyük etkiye sahip. Ayrıca yüksek desibeldeki sesin göl kıyılarında üreyen kuş popülasyonları ve kuş yavruları üzerinde olumsuz sonuçlar doğurması da kaçınılmaz.

Bu yüzden Salda Gölü’nün kıyısında binlerce insanın katılımıyla yapılması planlanan Salda Gençlik Festivali, göl için büyük bir yok oluş anlamına geliyor. Tüm bunlara rağmen festivalde “doğa temalı sosyal sorumluluk atölyeleri” gerçekleştirileceği söyleniyor. Yani festival, gölü ve göl ekosistemindeki yaşamı tehdit ederek doğayı korumayı amaçlıyor. Belki de Salda Gölü’nde yapılacak en güzel festival, hiç festival düzenlemeyerek gölün sahip olduğu benzersiz çeşitliliği korumaktır.

#ÖnemliDoğaAlanı #SaldaFest