(Tansu Pişkin / Bianet – 1 Haziran 2018)

Gezi Direnişi’nin 5. yıldönümünde Gezi Parkı’nın ağaçları için veri tabanı oluşturuldu. Çitlembikten cennet ağacına, sarkık sophoradan kurtbağrına Gezi Parkı’nın gerçek sakinlerini tanıyalım…

“Bağzı Geziciler” tarafından hazırlanan geziparkimiz.net sitesi Gezi Direnişi’nin 5. yıl dönümünde açıldı.

Proje kapsamında bir grup gönüllü Taksim Gezi Parkı’nda bulunan tüm ağaç ve çalıları fotoğraflayarak envanter çıkardı.

Parktaki 1361 ağacın bilgilerini, konumunu ve henüz 1100 kadarının 5000 fotoğrafını içeren bir site hazırlandı.

Siteyi açtığınızda bütün bu bilgileri içeren bir harita ve gönüllülerin siteyi neden açtıklarına dair açıklama görüyorsunuz:

“Ağaçlara sahip çıkma projesi”

“Gezi Parkı, uğruna canlarımızı kaybettiğimiz, her şeye rağmen sahip çıkmayı başardığımız, kentin merkezinde kalan birkaç parktan biri. Hepimizin parkı, içindeki yüzlerce ağacıyla İstanbul’un önemli kentsel mirasları arasında yer alıyor.

“geziparkimiz.net öncelikle parktaki ağaçlara sahip çıkma projesi. Bir yılı aşkın süredir devam eden envanter çalışmaları kapsamında 1361 ağaç ve çalı çeşitli açılardan fotoğraflandı, cinsleri ve özellikleri belirlendi. Şimdi sahip çıktığımız ağaçlarımızı daha yakından tanıyoruz.

“Gezi’nin 5. yıldönümünde açtığımız sitemizde ağaçlarımızı keşif yolculuğuna Hoşgeldiniz! Sitemiz hepimizden gelecek katkılarla gelişmeye devam edecek. Bu daha başlangıç!”

Gezi Parkı’nın 10 sakini

Gezi Parkı’nda huş ağacı, leylandi, alev ağacı, gülibrişim, ıhlamur, sedir, taflan, akasya, meşe, porsuk, herdemyeşil manolya gibi türlerin de araladında bulunduğu 1361 ağaç ve çalı yaşıyor.

Bu ağaçlardan bazılarının fotoğraf ve bilgileri şöyle:

 

Sonbahar ve baharda çekimler yapıldı

Projeyi hazırlayan gönüllüler bianet’e şöyle konuştu:

“2017 yaz sonunda başladık. İkiye bölünmüş ikişer aylık çalışmalar oldu. İlki yaz sonu sonbahar ağaçlarıydı. Kışın bekledik. Sonra baharda tekrar yapraklanma başlayınca geri kalan kısmını çekmeye devam ettik.”

“Gezi Parkı Derneği’ndeki botanikçi arkadaşlarımız inisiyatif kullandılar. Onlar zaten ağaçlar üzerine sürekli envanter çalışması yapıyorlardı. O çalışmadan bir liste oluşturuldu ve arkadaşlarımız gidip daha önce belediyenin yaptığı dışında özel bir numaralandırma yaptılar.

“Siteye birçok ayrıntı eklenecek”

“47 fotoğrafçıya bu işi paylaştırdık. İlk grup ve ikinci grupta Galata Fotoğrafhanesi’nden fotoğrafçıların, ardından bir liseden fotoğrafla ilgilenen öğrencilerin destekleriyle çekimler gerçekleşti.

“Her ağacın en az beş fotoğrafını çekmeyi hedefledik. Gövde detayları, yapraklar, üzerinde varsa yemişler, her ağaçla beraber eğer onda yaşayan bir canlı varsa; arısından karıncasına, kuşundan kedisine kadar, ayrıntıları fotoğraflamaya çalıştık. Onlar da şimdi yavaş yavaş siteye eklenecek.”