(odatv.com – 5 Haziran 2018)

5 Haziran Dünya Çevre Günü ile ilgili Türkiye Ormancılar Derneği (TOD)’nin hazırladığı raporunu açıkladı.

Raporda, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, BM Küresel Çevre Programı’nın Küresel Orman Takip ve Uyarı Sistemi, bilimsel çalışmalar ile Türkiye Ormancılar Derneği’nin verileri kullanıldı.

Bu verilere göre Türkiye’de son yıllarda maden ve turizm tahsisleri gibi ormancılık dışı kullanımlar nedeniyle yaklaşık 550 bin hektar (5,5 milyar metrekare) alanda orman örtüsü yok edildi. Bu alan, İstanbul’un yüzölçümünden daha fazla olduğu aktarıldı.

Bu alanda yok olan ağaç sayısı ise 55 milyonun üzerindedir. Türkiye koşullarında en hızlı büyüyen kızılçamın orman seviyesine ulaşması için 50-60 yıl geçmesi gerekiyor.

Ormanları kaybetmenin sonuçlarını son günlerde can ve mal kayıplarıyla yaşıyoruz. Dolu yağışları, seller, toprak kaymaları ve uzun süren kuraklıklar nedeniyle milyarlarca dolar hasar meydana geldi. Can kayıpları yaşanmaya başladı.

Türkiye Ormancılar Derneği “5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde tüm Türkiye’yi uyarıyoruz” diyerek bu şekilde devam etmesi halinde, tıpkı Erzincan ve Marmara depremlerinden sonra yaşandığı gibi, bazı köyleri hatta ilçe merkezlerini bile taşımak zorunda kalabiliriz. Kentler hava kirliliği yüzünden yaşanmaz hale geleceğinin uyarısını yaptı.