(Mutlu Erol Kayra / Birgün – 8 Haziran 2018)

Kentte yer alan birçok Jeotermal Santral sebebiyle “Topraklarımız ve biz ölüyoruz. Bu miting bizim son çırpınışımız!” diyen Germencik halkı yarın JES karşıtı büyük bir miting gerçekleştirecek.

Aydın ve Germencik’te faaliyet gösteren ve doğaya ve insan sağlığına zarar veren yaklaşık 33 jeotermal santral yarın Germencik’te gerçekleştirilecek büyük bir miting ile protesto edilecek. Toplu balık ölümlerine, insan sağlığında kansere varan olumsuz etkilere sebep olan jeotermal santrallere (JES) karşı gerçekleştirilecek miting öncesi Germencik Çevre Derneği Yönetim Kurulu üyesi Metin Aydın ve kentte miting çalışmalarını sürdüren Birleşik Haziran Hareketi Yürütme Kurulu üyesi İlknur Başer BirGün’e konuştu.

Doğa katliamı artarak devam ediyor

Aydın’da yıllar beri ısrarla inşa edilen jeotermal santrallerin Menderes havzasını katlettiğini ifade eden Germencik Çevre Derneği Yönetim Kurulu üyesi Metin Aydın, “ Tarımsal ürünlerimize, doğaya, hayvanlara ve insanların sağlığına zarar veren JES’lerin etkileri her geçen gün giderek artıyor. JES’ler yeraltı sularımızı ve buna bağlı olarak akarsularımızı kirletip zehirliyor. Geçtiğimiz günlerde Menderes’te toplu balık ölümleri gerçekleşti. Valilik bunu mevsimsel sebeplere bağlı olarak su sıcaklığının artmasından kaynaklı olduğunu açıklayarak JES’lerin yarattığı katliam karşısında bir kez daha gözlerini yumdu. Sorun mevsimsel değil. Tam aksine JES’lerin yarattığı termal yan etkiler bu sorunun başat unsuru.” dedi.

“Topraklarımız ve biz ölüyoruz! Bu miting bizim son çırpınışımız!”

Aydın’da yediden yetmişe herkesin bu durum karşısında rahatsızız ve yaşamlarımız konusunda kaygılı olduğunu ifade eden Aydın sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Toplu balık, ağaç ölümleri giderek artan bir hızla devam ediyor. İnsanların yaşamları risk altında ve geçen yıllara oranla kansere ve hastalıklara bağlı ölüm oranı büyük ölçüde arttı. Halk toplu bir şekilde göç ediyor. Menderes havzası her anlamıyla katliama uğruyor. Topraklarımız ve biz ölüyoruz! Hepimiz ölünce mi önlem alacaklar? Bunu mu bekliyorlar? Yarın gerçekleşecek bu miting bizim son çırpınışımız. Herkesi sesimize ses olmaya bu mücadeleye sahip çıkmaya çağırıyoruz.”

“Aydın’da 33 tane JES var. Germencik’te ise bu sayı 17”

Günlerdir miting için çalışma yaptıklarını ifade eden Birleşik Haziran Hareketi Yürütme Kurulu üyesi İlknur Başer, “Germencik’te incir ve zeytin ağaçları kurumuş durumda. Miting öncesi 30’u aşkın köyü ziyaret ettik. İnsanlar öfkeli. Yaşanan bu duruma karşı daha önce seslerini çıkartmadıkları için kendilerine kızgın haldeler. Aydın’da 33 tane JES var. Germencik’te ise bu sayı 17, yarısından fazla. Germencik dünya sarı lop incirinin yetiştiği tek bölge ve aynı zamanda toprakları oldukça verimli bir bölge ancak JES yüzünden bu bölgede ağaçlar kurudu, koyunlar öldü ve insanlar kanser hastalığına yakalanıyor.” İfadelerini kullandı.

“Bu topraklara ancak halkın birleşik mücadelesi ile sahip çıkılabilir”

Başer sözlerine şu şekilde devam etti: “Gittiğimiz her köyde JES’lere şikayet ve öfke var. Birlikte hareket edilmesi gerektiğini düşünüyorlar. Geçtiğimiz günlerde JES-Der bir açıklama yaparak “Yerli ve milli enerji” olarak tabir ettikleri JES’lere karşı çıkanları ‘maksatlı’ olarak ilan etti. Doğanın katliamına ve insanların sağlıklarıyla oynayan bu şirketlere ve bunlara izin verenlere karşı yarın burada büyük bir miting gerçekleştireceğiz. Bu topraklara ancak halkın birleşik mücadelesi ile sahip çıkılabilir. Biz de halkın kendi öz örgütlenmesinin yaratılması konusunda ses olmaya çalışıyoruz.”