(KOS Medya – 10 Haziran 2018)

Recep Tayyip Erdoğan’ın Marmaris Okluk Koyun’a yaptırmak istediği 300 odalı yazlık saray inşaatı doğayı katletmeye devam ediyor. Koyda bir yandan ağaçlar kesilirken diğer yanda saray için yapılacak yapay kumsal ve iskeleler için deniz dolduruluyor. Kumullarıyla ünlü Şile’den çekilen 120 bin ton kum, hem Şile’nin deniz ekosistemini bozarken hem de Okluk Koyu’nda deniz kirliliği yaratıyor.

Gökova’da özel çevre koruma bölgesi içinde yer alırken, bakanlığın yeniden değerlendirmesi ile koruma alanı olmaktan çıkan Okluk Koyu’ndaki doğa tahribatı devam ediyor. Koyda devam eden inşaat için 40 binin üzerinde ağaç kesildi. Bir yandan da üç hilal görünümünde oluşturulması planlanan kumsal için deniz dolduruluyor. Kuzey Ormanları / Şile’den dev tankerlerle getirilen kum, Okluk Koyu’nu doldurmak için kullanılıyor. Şile’nin deniz ekosistemine de tahribat veren bu süreç, Okluk Koyu’nda da kum toprakları oluşturmuş durumda.

BirGün’den Nurcan Gökdemir’in haberine göre projeyle ilgili hazırlanan tanıtım dosyasında da kumsalın oluşturulma yöntemi için şöyle denildi: “Proje sahasına deniz yolu ile getirilen dolgu malzemesi emici tarayıcı gemiden püskürtme yönetmi kullanılarak ilgili noktalara basılacak ve plajlar oluşturulacak.” Planlanan plaj içerisinde güneşlenme ve dinlenme amaçlı bungalovlar yer alacak.

Yazlık sarayın önündeki küçük iskele yıkılarak devasa büyüklükteki yatların yanaşmasına olanak sağlayacak iki iskeleyle, üç hilalli yapay plaj yapımını içeren proje için otuz milyon lira ödenek ayrıldı.

Üç iskele için 11 dönüm doldurulacak
Biri 170 metre diğeri 50 metre uzunluğunda olacağı belirtilen iskelelerin yanı sıra üç plaj için 10 bin 966 metrekare alan doldurulacak. ENPO Mühendislik Çevre Danışmanlık Madencilik İnşaat ve Tarım Sanayii Ticaret Ltd. Şirketi’nin üstlendiği proje çerçevesinde hilal görünümlü üç yapay plaj ve iskeleler yapmak üzere denizin doldurulmasına başlandı.

Dubai’de kullanılan sistem uygulanıyor
Okluk Koyu’ndaki doğa katliamına karşı mücadele veren Muğla Çevre Platformu Okluk Çalışma Grubu (MUÇEP) üyeleri dev tankerlerin koya girdiğini ve daha sonra suyun yüzeyinde kum topakları oluştuğunu kaydetti. Dubai’deki Palmiye Adası’nın yapım tekniğinin ekosisteme verdiği zararın bilindiğini kaydeden MUÇEP üyeleri buna rağmen Okluk Koyu’ndaki yapay plajlar için de aynı yöntemin kullanıldığına işaret etti.

Olağanüstü güvenlik önlemleri nedeniyle girilemeyen koyda yaşanan kirlilik çok geniş bir alana yayılmış durumda. Koyda yaşanan kirlilik ve tahribat sosyal medyada da büyük tepki çekti. Eski Turizm Bakanı Bahattin Yücel ve sanatçı İlhan İrem’in de aralarında bulunduğu çok sayıda koydan çekilen fotoğrafları sosyal medyada paylaşarak doğa katliamına ve denizdeki kirliliğe dikkat çekti.

Zarar görecek canlılar başka alanlara gidecek
Projeyle ilgili ÇED raporunda inşaat sürecine dair detaylı bilgilere yer verilirken, doğal yaşam alanları zarar görecek canlıların başka alanlara gideceği kaydedilerek, şu ifadelere yer veriliyor: “Denizde yapılacak dolgu faaliyetleri ile birlikte bir miktar habitat kaybı olması muhtemeldir. Sucul fauna türleri nispeten daha hareketli olduklarından, inşaat sırasında yaşam alanlarını terk edecek ve daha uygun alanlara gideceklerdir.”

Telafisi imkânsız zarara neden oluyor
Nisan ayında güvenlik sahası gerekçesiyle inşaat alanı 20 hektardan 65 hektara çıkartılmıştı. Tepkilere yol açan bu karardan sonra MUÇEP inşaatın durdurulmasını istedi. MUÇEP tarafından yapılan açıklamada, “Gizlilik arkasına saklanmış bu yıkım geri dönüşü olmayan zararlara sebep oluyor. Yeşilbelde – Okluk yolu inşaatının, Okluk projesinin ve iskelesinin daha fazla zarara sebep olmadan, acilen durdurulması ve bölgenin doğal yapısına uygun hale getirilmesi gerekmektedir” denildi.