KOS - Medya

Published on Haziran 15th, 2018 | by Kuzey Ormanları Savunması

Yaylalardaki kaçak yapılar da imar affı kapsamında

(KOS Medya – 15 Haziran 2018)

Torba yasayla seçim öncesi hızla kabul edilen imar affı yaylalarda inşa edilen kaçak yapıları da kapsıyor. Alınan yıkım kararları ve para cezaları affedilirken binalara elektrik de bağlanacak.

AKP Giresun Milletvekili ve Milletvekili Adayı Sabri Öztürk, “31 Aralık 2017 tarihinden önce  ruhsatsız  veya ruhsat eklerine aykırı yapılmış yaylalar, meralar (kırsal) ve kentsel alanlardaki  tüm yapılar İmar Barışı kapsamındadır” dedi. Giresun’da yayla evlerine elektrik bağlatma sorunu da ortadan kalkacağını söyleyen Öztürk,  “yayla evlerine elektrik bağlamak istemeyen enerji firmalarının yasal engeli de ortadan kalkmıştır” dedi.

Yaylalardaki kaçak yapılar 2017 yılı Eylül ayında gündeme gelmiş, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Trabzon Valiliğince yapılan tespite göre 1 Ocak 2017 tarihinden sonra yaylalarda 1.750 adet kaçak yapı inşa edildiğini belirterek bunların tamamının yıkılacağını söylemişti. Yeni yasa kapsamında sözü edilen yapılarla birlikte 31 Aralık 2017 tarihinde önce yapılmış ve inşa edilmekte olan tüm yapılar af kapsamına alındı.


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑