(Sendika.org – 14 Haziran 2018)

Kuşdili Çayırı’nın mahkeme kararlarına, bilim insanları ve Kadıköylülerin itirazlarına rağmen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yeniden imara açılmak istenmesine dair basın açıklaması gerçekleştiren Kadıköylüler, “Kuşdili Çayırı yeşil alan olacak” dedi

Kuşdili Çayırı’nın mahkeme kararlarına, bilim insanları ve Kadıköylülerin itirazlarına rağmen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yeniden imara açılmak istenmesine dair Kadıköy Kent Dayanışması, Kuşdili Platformu, Kadıköy Kent Konseyi Çevre ve Alt Yapı Grubu, Validebağ Savunması 13 Haziran’da bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Kuşdili Çayırı’na 2007 yılında askıya çıkan ilk planla devasa bir AVM yapılmasının planlandığı, böylece alanın mülkiyetinin İBB’ye geçirildiğinin hatırlatıldığı açıklamada Koruma Kurulu’nun kararlarının yok sayılmasına rağmen Kadıköy halkının direnerek projeyi hayata geçirtmediği belirtildi.

2013 yılında yapılan yeni planın da itirazlar sonucunda uygulanmadığı ifade edilen açıklamada 24 Nisan 2018 tarihinde yeni bir planın onaylandığı belirtildi. Yeni proje planı ile alanın yarısının 1.50m altına zemin altı çok katlı otopark, otopark üzerine toprak dökülerek yeşil örtü, zemin üstünün bir bölümünde çok katlı yapılaşma, alanın yarısına ise yeşil örtü yapılacağının belirtilirken bazı hususlara dikkat çekildi:

1 – İSKİ raporu: İSKİ bu projeye ilişkin verdiği raporda Kurbağalıdere’nin defalarca tanık olunduğu gibi taşma riski taşıdığına dikkat çekmektedir. Raporunda ‘İdaremiz görüşleri dışında herhangi bir uygulama yapılması durumunda meydana gelebilecek maddi manevi olumsuzluklardan İdaremiz sorumlu tutulamaz.’ cümlesi ile sorumluluğu Büyükşehir Belediyesine aktarmıştır.

Şiddetli bir yağmurun önüne kattığı her şeyi yıkarak afete neden olduğu gerçeği ortadayken bizler,  derenin yanı başında yerin 36 metre altına inilerek yapılacak çok katlı otoparkın su basmasıyla toplu mezara dönüşmesi endişesi taşıyoruz.

İSKİ’nin taşma ve sel felaketini önleyeceği gerekçesiyle 5 yıldır Kurbağalıdere’de ıslah çalışması yürüttüğü bilinmektedir.

2 – Sağlık raporları: Kadıköy’de hava kirliliğinin boyutu şu an limitlerin çok üstündedir. Bölgemizdeki hava kirliliği ölçüm cihazları, alarm vermektedir. Bu proje ile binlerce aracın daha kent merkezine gelmesi egzoz gazlarını çok daha fazla arttıracaktır. Dolayısıyla Akciğer hastalıkları, solunum yolu hastalıkları, astım ve benzeri ciddi hastalıklar önlenemeyecek boyutlara ulaşacaktır.

3 – Jeoloji raporları: İstanbul’da şiddetli bir depremin her an olabileceğine dikkat çekilirken Kadıköy halkının binalardan uzak durarak toplanabileceği, gerektiğinde bir sahra hastanesi kurabileceği, koordine olabileceği tek toplanma alanıdır Kuşdili Çayırı.

4 – Ulaşım planlaması raporları: Başta İTÜ’nün verdiği raporlarda da belirtildiği gibi, bilimsel olarak kent merkezindeki otopark sayısının çoğalması, araç yoğunluğunun daha da artması demektir. Kısaca daha çok otopark, daha çok trafik yoğunluğu getirecektir. Kuşdili Çayırı’nın bir köşesinde faaliyet gösteren itfaiye binasından çıkan araçlar Kadıköy’ün bugünkü trafiğinde bile yangınlara yetişmekte zorluklar yaşarken, bu proje gerçekleştiğinde nasıl yetişecektir?

Araç parkı ve eğlence merkezi konumuna düşürülmeye çalışılan, İstanbul’un en güzel ilçelerinden biri olan Kadıköy’e öngörülen yaşam biçimi bu mudur?

Bir kent merkezinde halkın kolay, ucuz, sağlıklı ve güvenli ulaşımının tek yolu, planlı ve daha nitelikli toplu taşıma araçlarının artırılmasıdır.

5 – Arkeolojik raporlar: Tarihi Kuşdili Çayırı’nın altı, antik Khalkedon kentinin 8 bin yıl öncesine ait sırlarını taşımaktadır. Arkeoloji Derneği, doğal SİT alanı olan Kuşdili Çayırı’nın aynı zamanda arkeolojik SİT alanı olması yönündeki raporlarını ilgili kamu kuruluşlarına iletmiştir. Buranın arkeo park olmasını önermektedirler.

6 – Danıştay’ın kararı: 2010 yılındaki Danıştay kararlarında Kuşdili Çayırı’nı yapılaşmaya açan planların iptali onaylanmıştır.

“Proje iptal edilmeli”

Kadıköylüler, saydıkları nedenler göz önünde bulundurularak yerin altında ve üstünde yapılaşmanın önünü açabilecek her türlü planın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İBB tarafından iptal edilmesi gerektiğini belirtti. Mahkeme kararlarına rağmen rant planlarının küçük cümle değişiklikleriyle tekrar tekrar dayatıldığını belirten Kadıköylüler, “Bu planların tümünü reddediyoruz. Tamamı asfaltlanarak sıradan bir araç parkı görünümüne döndürülen 45 dönümlük bu alanın, yeşil alana hasret kentimize yeniden Kuşdili Çayırı olarak kazandırılması yönündeki ısrarımızdan vazgeçmeyeceğiz” dedi.