(KOS Medya – 4 Temmuz 2018)

Sakarya, Pamukova İlçesi Bacı Köyü’nde tarım alanında yapılmak istenen mühimmat fabrikası ÇED toplantısının yapılacağı kahve, köylüler tarafından kapatıldı. Muhtarların da destek verdiği eylem sonucu toplantı yapılamadı.

DHA’dan İsmail Çetintaş’ın haberine göre, Merkezi Adana’da bulunan firma tarafından Pamukova’nın Bacı Köyü’nde, yatırım teşviki kapsamında 49 yıllığına kiralanan 5 dönümlük arazide, harp araç- gereçleri ile silah mühimmatı, av fişeği, sivil patlayıcı, kimyasal imalatı, üretim ve depolama tesisi kurulması için çalışma başlatıldı. Silah mühimmatı üretim ve depolama tesisi kurulması için yapılmak istenen ÇED bilgilendirme toplantısına, köylüler tepki gösterdi.

Zeytinime üzümüme dokunma

Firma yetkilileri ve Sakarya Valiliği Çevre İl Müdürlüğü yetkilileri, Bacı Köyü’ne, ÇED toplantısı için geldi. Toplantının yapılacağı kahve, köylüler tarafından kapattırılıp, çevresinde toplanıldı. Jandarma, geniş güvenlik önlemi aldı. Köylüler, yaşadıkları bölgeye yakın arazi üzerine kurulacak tesisi istemediklerini ve zeytin bahçeleri ile tarım alanlarının zarar göreceğini dile getirerek, tepki gösterdi. Köylülere, çevre köylerde yaşayanlar ve muhtarlar da destek verdi. Ellerinde ‘Zeytinime üzümüme dokunma’, ‘Zehir solumak istemiyoruz’, ‘Tarımı yok sayamazsın’ yazılı dövizler taşıyan kişiler, kurulacak tesisin yetkilileri ile Sakarya Valiliği Çevre İl Müdürlüğü yetkililerine tepki gösterdi. Tepkiler üzerine ÇED bilgilendirme toplantısından vazgeçen yetkililer, araçlarına binip, köyden ayrılırken, köy sakinleri de araçları yumruklayarak, tepki gösterdi. Jandarma ise araçların etrafını sararak, köylüleri sakinleştirmeye çalıştı. Araçlarına binen yetkililer, bölgeden ayrıldı.

‘SONUNA KADAR KARŞIYIZ’
Bacı Köyü muhtarı Ahmet Tokaç, yaptığı açıklamada, yerleşim yerine, tarım arazilerine ve zeytin bahçelerine yakın alanda mühimmat ve kimyasal depolama tesisi istemediklerini belirterek, şunları kaydetti:
“Bu durumu buraya getiren Maliye Bakanlığı ve Milli Emlak Dairesi’dir. Biz bunu esefle kınıyoruz. Bu tesisin burada yapılmayacağını halkımız tepkileri ile gösterdi. O arazi tarım arazilerinin ortasında olan bir arazi. Tarım İl Müdürlüğü’müzü kınıyorum. ‘Zeytincilik Kanunu’ hiçe sayıldı. Tesis yapılacak arazinin çevresi zeytin bahçeleri ile çevrili. Bu bölgeye bu tesis kurulamaz.