(Yakın Takip Gazetesi – 5 Temmuz 2018)

Dilovası’nda sanayi kuruluşları ile konut alanlarının iç içe girdiği ve çevre sorunlarının yaşanmaya devam ettiği bölgede hava sıcaklıkları artınca kirliliğe aldırış etmeyen gençler denize giriyor. Denize kömür ve demir tozları ile yağların geldiğini belirten gençler, gidecek başka bir yerlerinin olmadığı için mecburen bölgede denize girdiklerini söyledi.

Sanayi kuruluşları nedeniyle ilçede yaşanan aşırı hava kirliliğiyle ve kanser vakalarının artmasıyla sık sık gündeme gelen Dilovası’nda sıcak havadan bunalan gençler kendilerini denize attı. Sanayiden kaynaklı kirlilik nedeniyle deniz kıyısında zaman zaman yağ birikintileri, gemilerden limana indirilen kömürlerden ve hurda metallerden gelen tozlar nedeniyle kıyı kirlenirken, kirliliğe aldırış etmeyen gençler denizde yüzüp eğlendi.

‘BAŞKA GİDECEK YERİMİZ YOK’
Başka gidecek yerleri olmadığını söyleyen Şahin Yıldırım, “Buraya yüzmeye geliyoruz, burası kirli ama yapacak başka bir şeyimiz yok. Mecbur kalıyoruz burada yüzmeye. Fabrikalardan pislik geliyor ama yapacak bir şeyimiz yok. Deniz çok kirli ama gidecek başka bir yerimiz yok. Mecburiyetten dolayı arada derede bulduğumuz yerlerde girmeye çalışıyoruz.” dedi.

KÖMÜR TOZLARI, MAZOT YAĞLARI ARASINDA DENİZE GİRİYORUZ’
Gemilerden sahile kömür tozları ve yağlar döküldüğünü belirten Muhammet Özdemir, “Dilovası sahilde denize giriyoruz çok kirli burası ama hava sıcak olunca mecburen giriyoruz. Doğru düzgün bir sahilimiz yok, büyüklerimiz anlatıyor eskiden buralar güzelmiş, kumsalmış ama şimdi şuranın hali çok kötü. Kömür tozları, mazot yağları, pas ve kir var buralarda. Çevrede temiz sahiller var ama oralar bize uzak, neden evimizin önündeki sahilde girmek varken başka bir yerde girelim ki. Gemilerin kömür tozları çok kirletiyor, yalnızca insanlar için değil buradaki balıklar ve diğer canlılar da zarar görüyor. Biz de yazın sıcağından korunmak için denize giriyoruz. Tek hakkımız bu var, onu da gasp ediyorlar.” diye konuştu. Yunus Emre Boyacı ise gemilerin sahile çok pislik bıraktığını belirterek, “Gemiler buraya hep pislik bırakıyor ve yüzemiyoruz burada. Başka bir yere de gidemiyoruz orası uzak. Gemiler kömür tozu bırakıyor, boya bırakıyor mecburen serinlemek için denize girmek zorunda kalıyoruz.”