(Yörem Güncel – 16 Temmuz 2018)

Büyükorhan ilçesine bağlı Karaağız Köyü’nde yaşayan köylülerin, bölgeye yapılması planlanan biyokütle enerji santraline karşı başlattıkları nöbet eylemi sürüyor.

Karaağız köylüleri, eylemin 19’uncu gününde beklemedikleri bir sürprizle karşılaştı. Bursa’nın Büyükorhan ilçesine bağlı Karaağız Mahallesi’nde yaşayan köylülerin, bölgeye yapılması planlanan biyokütle enerji santraline karşı başlattıkları nöbet eyleminin 19’uncu gününde sürpriz konukları vardı.

DOĞAL SİT HEYETİ KARAAĞIZ’DAYDI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın doğal sit alanlarının belirlenmesi projesi kapsamında görevlendirilen, 6 kişilik heyet bölgede incelemelerde bulundu. Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ali Uzun başkanlığındaki heyet, Karaağız yöresinin doğal ve kültürel özelliklerini inceledi. Aralarında biyolog ve arkeologların da bulunduğu akademisyen heyeti, yörede birçok farklı hayvan türü ile geniş çaplı bir floranın yanı sıra arkeolojik kalıntılar bulunduğunu da belirledi.

Bölgede santral yapılması projesinden haberleri olmayan heyet, bölgeden topladıkları veriler üzerindeki çalışmalarına devam edecek. Koruma statüsünün belirlenmesi amacıyla yöreyi bir kez daha ziyaret edeceği öğrenilen heyet, bölgenin doğal sit alanına alınıp alınmamasına ilişkin raporunu yıl sonuna kadar bakanlığa teslim edecek.

Karaağız bölgesinde zengin bir flora ve fauna olduğunu tesbit eden ve yöredeki yüzey araştırmalarında arkeolojik bulgulara da rastlayan heyet, koruma yönünde bir rapor hazırlaması bekleniyor.

DESTEK ZİYARETLERİ

Biyokütle enerji santrali projesine karşı 19 gündür gece gündüz nöbet tutan Karaağızlılara destek ziyaretleri de sürüyor. Kınır ve Tekerler köyleri sakinleri de Karaağızlılara destek ziyaretinde bulundu.