(Deniz ÇİL / Evrensel – 20 Temmuz 2018)

Edirne Keşan’a bağlı Sazlıdere köyüne, BOTAŞ tarafından yapılmak istenen iskele projesine dair bilgilendirme toplantısı protestolar üzerine ertelendi.

Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı Sazlıdere köyüne, Boru Hatları İle Petrol Taşıma A.Ş. (BOTAŞ) tarafından yapılması planlanan ‘Saros FSRU Gemi İskelesi’ projesiyle ilgili dün gerçekleştirilmesi gereken bilgilendirme toplantısı protestolar üzerine ileri bir tarihe ertelendi.

Sazlıdere Köy Kahvehanesinde saat 14.00’te yapılacağı duyurulan toplantının ertelenme gerekçesi olarak “Kahvehanenin halkın toplantı yerine girmesine yetecek fiziki koşulları taşımaması” gösterildi.

Edirne Çevre ve Şehircilik Müdürü Abdullah Bülbül ile CHP Edirne milletvekilleri Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu ile Erdin Bircan, Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Cengizhan Aktan, Keşan Kent Konseyi Başkanı Necmettin Baygül, TEMA Vakfı Edirne ve Lüleburgaz temsilcileri, bazı köy ve mahalle muhtarları ile yüzlerce vatandaşın katıldığı toplantıda, gergin anlar yaşandı.

Toplantı alanı olarak belirlenen kahvehaneye giremeyen yüzlerce vatandaş, ellerinde pankartlarla projeyi protesto etti. Kahvehane içindeyse Edirne Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü yetkilileri ile CHP Edirne Milletvekilleri Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu ve Erdin Bircan, TEMA Vakfı Edirne Temsilcisi Şirin Çoğal, Kent Konseyi Başkanı Necmettin Baygül ve Başkan Yardımcısı Hasan Karagöz, sözlü tartışmaya girdi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Abdullah Bülbül’e, bu toplantının bilgilendirme toplantısı olduğu ancak belirlenen alanın yetersiz olmasından ötürü halkın büyük çoğunluğunun dışarıda kaldığı ve bu durumda toplantının ertelenmesi, uygun bir alan tespit edildikten sonra yeniden bir toplantı duyurusu yapılması gerektiği belirtildi. Bunun üzerine Abdullah Bülbül köy kahvehanesini terk etti ancak toplantı tutanağı imza altına alınmadan bölgeden ayrılmasına izin verilmedi.

Bülbül, beraberinde CHP Edirne Milletvekilleri Gaytancıoğlu ve Bircan ile Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Cengizhan Aktan, Keşan Kent Konseyi Başkanı Necmettin Baygül ile Başkan Yardımcısı Hasan Karagöz de jandarma aracına giderek, toplantının yapılamamasının gerekçesini tutanak altına aldı. Abdullah Bülbül ile beraberindeki müdürlük personeli de jandarma eşliğinde alandan ayrılarak, bölgeyi terk etti.

Sazlıdere Köy Kahvehanesinde oluşturulan masalarda ise vatandaşların, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına verilmek üzere yazdığı, projeyi uygun görmediklerine yönelik dilekçeler toplandı.

Toplantının yapılacağı alana gelen Sazlıdere köyünden 78 yaşındaki Fatma Sençper gazetecilere yaptığı açıklamada, projeye tepki göstererek, “Çoluk çocuğumuzun rızkı, nafakası ile oynamasınlar. Oynasınlar diye para veriyorlar! Yaptırmayız, bitti! Buraya giremezler. Vermeyiz onlara.” şeklinde konuştu.

Daha sonra ise vatandaşlar toplantının iptali ile ilgili bilgilendirildi.

Fotoğraflar: Evrensel

DEDEOĞLU: CENNETİ CEHENNEME ÇEVİRMEYE ÇALIŞIYORLAR

TEMA Vakfı Lüleburgaz Gönüllü Sorumlusu Hakan Dedeoğlu, basına yaptığı açıklamada; bölge insanının böyle bir projeyi asla kabul etmeyeceğini belirterek, şunları dile getirdi: “Aslında 1/100000’liklerde, 1/25000’liklerde asla böyle projeler yok. İktidar partisi belli güçlerin desteğiyle, rant odaklı ilişkilerle bölgede cenneti cehenneme çevirmeye çalışıyor. Bu halk eskisi gibi uyumuyor, uyumayacak da. Her yeri ormanlarla kaplı, denizinin dünyanın en güzel denizlerinden biri olan bir noktada yaşarken böyle bir yere gelip de canını çıkarırcasına böyle bir proje yapma sevdası büyük bir maceradır. Böyle bir karar içinde olanlar cenneti cehenneme çevirmek için yarış içindeler. Bu, insanoğluna asla ve asla yakışmayan bir durumdur. Tartışılması gereken konu bu karar vericilerin ruh sağlığının elden geçirilmesi sürecidir. Sorun halkta değil karar vericilerdedir. Saros Körfezi’ni 7 yıl öncesinde koruma altına aldırmış bir anlayışın temsilcisi olarak bunları söylüyorum. Zamanında ‘Trans Trakya Projesi’ de buraya yapılmak istendi. Her şeye ‘Evet’ diyen bir noktaya geldik ama Türk halkı buna asla ‘Evet’ demeyecek. Bu millet buna ‘Dur!’ diyemezse yarın öbür gün Trakya’nın başına daha büyük projeler uygulanacaktır. Bugün toplantı yapılamadı bir daha da yapılmamalıdır. Bu halkın bu projeyle ilgili bilgilenmesine gerek yok. Zaten her şey ortada. Biz yeşilin ve mavinin tonlarını biliyoruz.”

AKTAN: BURADA HALKIN KATILIMI TOPLANTISI MÜMKÜN OLMAZ

Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Cengizhan Aktan , halkın bilgilendirilmesi amacıyla düzenlenen toplantının, kahvehanenin, halkın girmesine yetecek fiziki koşulları taşımadığı gerekçesiyle iptal edildiğini kaydederek, “10-15 kişinin girebileceği bir kıraathane seçilmiş. Burada halkın katılımı toplantısı mümkün olmaz. Biz toplantının bu mekânda yapılmasına itiraz ettik. Çevre Müdürlüğü yetkilileri de toplantı salonunu terk etti. Fiziki koşul yetersizliğinden dolayı toplantının yapılmadığına yönelik tutanak tutulmasını istedik. Çevre ve Şehircilik Yetkilileri de provoke edildiklerini iddia ettiler. Biz buna karşı çıktık. Biz yerel halk olarak fiziki koşullardan dolayı toplantı yapılamadığına dair tutanak tutacağız” şeklinde konuştu.

BİRCAN: HER YER BİTTİ SIRA SAROS’A GELDİ!

CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan konuşmasında şunları ifade etti: “Öncelikle bugünkü ÇED bilgilendirme toplantısı iptal edildi. Daha sonra daha geniş katılımlı ve geniş bir yerde yapılmasına, tarih ve saati ile beraber karar verilecektir. Amacımız bugün buydu. Belirlenecek tarihte daha büyük katılımla yine burada olacağız. Her yer bitti sıra Saros’a geldi! Taş ocakları Saros’da… Her şeyi Saros’a yapmak istiyorlar. Nasıl daha önce müsaade etmediysek şimdi de buna müsaade etmeyeceğiz. Ben Edirne İl Çevre Komisyonundayım. Edirne İl Çevre Müdürü beni bu konuda bilgilendirmedi. O da, ‘Ben de bilgilendirilmedim.’ diyor. Eğer doğruysa bu daha da vahim bir durum. Bunun için bizler bunun araştırmasını yapacağız.”

GAYTANCIOĞLU: KATLİAM YAPMAK İSTİYORLAR

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu ise şunları söyledi: “Bugün siz kazandınız. Biliyorsunuz ki bunlar buralarda katliam yapmak istiyorlar. Nasıl bugün burada toplandıysanız bu toplantı ileride yapılırsa orada daha da kalabalık olmak zorundayız. Bugün sadece bir tutanak tuttuk. Toplantının fiziki mekânının uygun olmadığı için yapılamayacağına imza attılar. Biz toplantıyı yaptırmadık ama bu sizin sayenizde. Bu toplantıyı yeniden yapmak isteyecekler. Diyorlar ki, ‘Sazlıdere halkından çok yazlıkçılar var.’ Hayır… Burada bütün Trakya var. Siz varsınız. Bu toplantı bir daha yapılmamalı.”

TOPLANTIYA SAĞLIK SORUNU YAŞADIĞI HALDE GELEN KADIN DÜŞEREK YARALANDI

Öte yandan, yaşadığı sağlık sorununa rağmen toplantıya gelen Fatma Yılmaz adlı vatandaş, düşerek yaralandı. Yılmaz, olay yerine gelen 112 Acil Servis ambulansı ile Keşan Devlet Hastanesine kaldırılarak, tedavi altına alındı.