(Hazal Ocak / Cumhuriyet – 25 Temmuz 2018)

İstanbul Çatalca Gümüşpınar’da orman arazisine Kalker Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi başvurusu yapıldı. Alanın çevresinde tarım alanları bulunuyor ve proje ruhsat  sahasından Mandıra Deresi geçiyor. Ocakta patlatma yöntemiyle çalışılacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na 19 Temmuz’da başvurusu yapılan projenin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci dün başladı. Bakanlığa sunulan dosyaya göre proje kapsamında kalker ocağının kapasitesi yılda bir milyon ton, kırma eleme tesisi kapasitesi yılda 380 bin ton olması planlanıyor. Geriye kalan 620 bin ton kalker malzemenin satışa sunulması amaçlanıyor.

Proje alanına en yakın yerleşim yerleri şöyle: 2.7 km güneyinde bulunan Gümüşpınar Köyü, 4.98 km güneybatısında bulunan Danamandıra köyü, 3.90 km kuzeyinde bulunan Karamandere köyü. 24 hektarlık ÇED alanı içerisinde 2 bin metrekare bitkisel toprak depolama sahası, 3 bin 500 metrekare pasa döküm sahası, 1500 metrekare malzeme stok alanı ve 10 bin metrekare alanda ise kırma eleme tesisi kurulması planlanıyor. Faaliyet alanının yakın çevresinde tarım alanları bulunuyor ve proje alanının tamamı da orman arazisi. Ruhsat sahasının içerisinden Mandıra Deresi geçiyor. Mandıra Deresi ÇED alanına ise yaklaşık 450 metre uzaklıkta yer alıyor. Maden sahasında dinamit ve benzeri patlatma yöntemleri kullanılacak. Projenin 7 buçuk yıl sürmesi öngörülüyor.