(Sendika.org – 3 Ağustos 2018)

Bursa’da Karaağızlı köylüler biyokütle enerji santraline karşı 40 gündür direnişte. Dün Nilüfer Kent Konseyi, köyü ziyaret ederek dayanışma mesajı verdi. Karaağızlı kadınlar ise “Köyümüzü de ormanımızı da doğamızı da kimseye kaptırmayacağız. Çevik kuvvetle buraya geleceklermiş. Çevik kuvvet ne yapacak bize?” diyerek sonuna kadar direneceklerini söyledi

Bursa Nilüfer Kent Konseyi, köylerine biyokütle enerji santrali yapılmasını engellemek için bir aydan uzun süredir nöbet tutan Karaağız köyü halkına dayanışma ziyaretinde bulundu.

“Muhtar suyu kesti”

Dün (2 Ağustos) yapılan buluşmada köy halkı, enerji santraline karşı direndikleri için Bursalı bürokratlardan baskı gördüklerinden bahsetti. Karaağızlı kadınlar, “Bu köy suyun üstüne kurulmuş, bu suyu kestirdiler” dedi ve suyu başka yerden getirmek zorunda kaldıklarını anlattı. Kadınlar “Muhtarı da istemiyoruz, belediye başkanını da istemiyoruz. Hiç birini istemiyoruz, ikisi de başımızdan defolsun gitsin”diyerek sularının kesilmesine tepki gösterdi.

“Köyümüzü kimseye kaptırmayız”

“Köyümüzü de ormanımızı da doğamızı da kimseye kaptırmayacağız” diyen kadınlar, “Biz burada mücadele ediyoruz, edeceğiz de. Çevik kuvvetle buraya geleceklermiş. Çevik kuvvet ne yapacak bize? Biz de onları taşlarız” diyerek sonuna kadar direneceklerini vurguladı.

Nilüfer Kent Konseyi ise köylülere “Haklı mücadelenizde sonuna kadar sizin yanınızdayız. El ele verip bu işin üstesinden geleceğiz” dedi ve köylerine, doğalarına, tarihlerine sahip çıktıkları için Karaağızlılara teşekkür etti.

Karaağızlılar bugün, direnişin kırkıncı gününde nöbet tutmaya devam ediyor.