(Sendika.org – 11 Ağustos 2018)

Bursa’nın Karaağız Köyü’nde bir buçuk aydır biyokütle enerji santraline karşı nöbet tutan halkla santralin kurulmasına onay veren kamu görevlileri görüştü. Görüşmede kamu görevlilerin santrale ilişkin herhangi bir bilgi sahibi olmadan onayladığı ortaya çıktı

Bursa’nın Büyükorhan ilçesinde bulunan Karaağız Köyü’nde yaşayanlar yaklaşık üç aydır bölgede yapılması planlanan biyokütle enerji santraline karşı direniyor. Karaağızlılar bugün (11 Ağustos) biyokütle enerji santrali için bölge sakinleriyle görüşmeye gelen devlet yetkilileriyle bir araya geldi. Görüşmeye İl Sağlık Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Tarım İl Müdürlüğü, Orman Bölge Müdürlüğü, Valilik, Bursa Bölge Jandarma Komutanlığı temsilcileri katıldı. Bursa Tabip Odası, Kimya Mühendisleri Odası ve Ziraat Mühendisleri Odası Bursa şubeleri ve Bursa Barosu’ndan temsilciler de aylardır santrale karşı direnen Karaağızlılarla dayanışmak ve onlara destek olmak için mahalleye geldi.

Sendika.Org muhabiri Merve Sabcıoğlu da görüşmeyi yerinde takip etti. Görüşme sırasında “konunun uzmanı” olduğunu belirten Bursa İl Sağlık Müdürlüğü temsilcisi, ilk olarak biyokütle termik santralinin zararlı olmadığını, dünyanın bu tipteki santrallere yöneldiğini söyledi. Temsilcinin daha sonra, biyokütle termik santrallerine ilişkin detaylı bilgisinin olmadığını söylemesi üzerine halk “Bilmiyorsan niye konuşuyorsun?” diyerek tepki gösterdi.

Karaağızlılarla görüşmeye gelen heyette bulunan Tarım İl Müdürlüğü temsilcisi, kurulması planlanan santralin çevreye ne kadar zararlı olduğunu bilmediğini, Orman Bölge Müdürlüğü temsilcisi ise santralde yakılacak maddenin neden temin edileceğine ilişkin bilgi sahibi olmadığını kaydetti. Temsilcilerin, halkın sorularına yanıt verememesi dikkat çekti.

“Halka rağmen birileri para kazanacak diye bir şey yapmak doğru bir tutum değildir”

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Profesörü Dr. Kayıhan Pala da Karaağızlılara destek olmak için gelenlerdendi. Pala, toplantının bir zorunluluk olmadığına, bu toplantının Karaağızlıların tepki göstermesi sonucunda gerçekleşmiş olduğuna dikkat çekti. Pala, santralde fosil yakıt yakılmayacağının söylendiğini fakat kendilerine sunulan belgelerde tam aksi bilgilerin yer aldığının altını çizdi.

Belgelere göre, kurulacak olan santralin aslında kömürlü termik santral benzeri olduğunu ve bunun da zararlı olduğunu belirten Pala, Karaağız’ın 40 kilometre uzağında başka bir termik santral bulunduğuna dikkat çekti. Özelleştirme öncesinde santralin hava kirliliğine karşı filtrelerinin çalıştığını fakat özelleştirmenin ardından bu filtrelerin çalışmayıp hava kirliliğinin de büyük oranda artmış olduğuna belirten Pala şöyle devam etti:

Küçük çapta kömürlü bir termik santralin, fosil yakıt yakacak bir santralin sağlığa zararı kesindir. Bunun lamı cimi yok. O santralin çevresinde yaşayanlar bundan olumsuz etkilenir. İkincisi, sağlık zararlarını bir kenara bırakalım. Doğa, tarım, hayvancılık uzmanları var burada konuşacaklar. Ama bu kadar kırsal ve uzun tarihi olan bir yerde halka rağmen birileri para kazanacak diye bir şey yapmak doğru bir tutum değildir. Dolayısıyla en son sözü halkın söyleyeceği biçimde bilimsel bilgilere dayalı, paranın değil halkın egemen olduğu bir tarzda bu süreci yönetmek gerekir.

Kayıhan Pala’nın bu sözleri toplantıyı takip eden Karaağızlılar tarafından alkışla desteklendi.

 

“Gece gündüz direneceğiz”

Toplantının ardından Karaağızlı köylüler, bir buçuk aylık direnişin ardından yetkililerin kendilerini muhatap almasının önemli olduğunu ancak görüşmede ÇED raporunu verenlerin santralin kurulacağı alana ve nasıl çalışacağına dair yeterli bilgiye sahip olmadıklarını bir kez daha gördüklerini söyledi ve santralin yapımını engellemek için gece gündüz direnmeye devam edeceklerini belirtti.

Toplantının ardından Sendika.Org’a değerlendirmede bulunan Kayıhan Pala şunları söyledi:

Karaağız’da yapılmaya çalışılan biyokütle termik santralle ilgili bu toplantıdan edilen sonuç kamudan olumlu rapor verdiği iddia edilen kurumların bile konu hakkında yeterince bilgi sahibi olmadığıdır. Dolayısıyla burada bir fosil yakıt kullanılacağı da açığa çıkmış bulunuyor bugünkü toplantıda. Fosil yakıt yakan bir yeri biyokütle termik santrali yerine küçük bir kömürlü termik santral olarak adlandırmak mümkün. Onun da sağlık ve çevreyle ilgili ciddi zararlar verdiği bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış. Dolayısıyla böyle bir tesisin bu köyde yaşayanların yüzde 95’inin yazılı olarak karşı çıktıkları halde yapılması buranın gerçeğiyle örtüşür bir durum değil. Yapılmaması için burada yaşayanların çabalarına bizler de elimizden geldiği kadar katkıda bulunmaya devam edeceğiz.