(KOSMedya – 23 Ağustos 2018)

Ekoloji Birliği devam eden orman yangınlarına dair bir açıklama yaptı. ‘Ülke yangın yeriyken bayram yapılmaz’ denilen açıklamanın tam metni şöyle:

“Bölgede her yaz çıkan/çıkarılan orman yangınları bu yaz da şiddetli bir şekilde devam etmektedir. Mardin, Hakkâri, Şırnak, Diyarbakır, Bingöl illeri başta olmak üzere bölgedeki birçok ilde ormanlar yandı/yanıyor. Bu orman yangınları 2 haftadır Dersim’in (Tunceli) birçok yerinde devam etmektedir. Hozat ilçesinde yangın yakın zamanda kontrol altına alındı.

Bölgede çıkan/çıkarılan orman yangınlarının birçok sebebi olmakla beraber en önemli sebep güvenlik ve askeri operasyonlardır. Bölgede devam eden çatışmaların olumsuz etkileri sadece toplumsal olmayıp birçok ekolojik yıkıma da sebebiyet vermiştir.

Bölgede yaşanan ve hala devam eden orman yangınlarına OHAL’i aşan uygulamalar ve güvenlik nedeniyle halkın müdahale etmesine ve bilgi edinmesine bir şekilde izin verilmemektedir. Bölgede ekoloji mücadelesi yürüten aktivistlerin ve gönüllülerin hazırladıkları raporlar ve edindikleri izlenim/gözlemler ışığında askeri karakol ve noktalara yakın ormanlık alanların yandığı tespit edilmiştir. Bununla birlikte süren operasyonlar ve çıkan çatışmalarda ateşli silahlar kullanıldığından dolayı ormanlar yanmaktadır/yakılmaktadır.

Devletin resmi kurum ve kuruluşları yangınlara hiçbir müdahale etmediği gibi basına ve kamuoyuna orman yangınlarının yaşanmadığına dair bilgilendirmeler yapmaktadır. İktidarın dilini kullanan yandaş medyada ise yaşanan orman yangınlarına dair tek bir bilgi geçmemektedir. Devletin ilgili kurum ve kuruluşları bu süreci “faili meçhul orman yangınları” olarak tanımlarken bölge insanı ise orman yangınlarının sebebinin “bölgenin insansızlaştırılması” olarak tanımlamaktadır.

Dersim’de orman yangınlarının yaşandığı bölgelerde halk köyleri boşaltmak zorunda kalmaktadır. Orman yangınlarının neden olduğu duman ve gazdan olumsuz etkilenen insanlar hastaneye kaldırılmıştır. Birçok hayvan yangından dolayı yaşam alanlarını terk etmek zorunda kalmaktadır.

Diğer yandan yangınlardan dolayı bölgedeki ekosistem geri dönülmez bir şekilde tahrip edilmektedir. Yangının yaşandığı bölgelerde askeri engellemeleri aşıp yangına müdahale eden yerel halk birçok endemik bitki ve hayvan türlerinin yandığını tespit etmiştir. Dersim yaylalarında geçimlerini hayvancılık faaliyetleri ile sürdüren bölge halkı hem maddi hem de manevi zarara uğramaktadır. Ayrıca Dersim’de yerel halk tarafından kutsal kabul edilen mekânların da yanma tehlikesi bulunmaktadır.

Yangına müdahale edilmediği takdirde toplumsal, ekonomik ve ekolojik tahribatlar geri dönülmez bir noktaya gelecektir. Bölgede yaşanan ve yaşanabilecek zorunlu göçü engellemek ve bölge ekosisteminin daha fazla zarara uğramaması için ilgili kurumları, ekoloji mücadelesi veren kurum, kuruluş ve kişileri güvenlik/askeri amaçlı orman yangınlarına/yakmalarına karşı mücadele etmeye çağırıyoruz.

Devlet, bütün olanaklarıyla bu yangınlara bir an önce müdahale etmelidir. Ülkenin herhangi bir yerinde ormanlar yanarken seyirci kalmak, görmezden gelmek vicdansızlıktır, hukuksuzluktur. Devlet kurumları ise görevi ihmal ve Anayasal suç işlemektedirler. Devlet Anayasaya göre ormanları korumak zorundadır. Ülkenin ormanları, o ormanlardaki canlı cansız varlıklar yanarken, ülke yangın yeriyken bayram yapılmaz!”