(Hazal Ocak / Cumhuriyet – 24 Ağustos 2018)

Üsküdar Belediyesi, Boğaz’ın incilerinden Nakkaştepe’ye “millet bahçesi” yapıyor. ‘Çivi bile çakılamaz’ alana tahta köprü ve seyir terası yapıldı.

Üsküdar Belediyesi, Boğaz’ın incilerinden Nakkaştepe’ye “millet bahçesi” yapıyor. Proje kapsamında yapılan tahta köprü ve seyir terası ise 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden bile görünüyor. Uzmanlar alanın Boğaziçi Öngörünüm Bölgesi’nde yer aldığına dikkat çekerek “Buraya çivi bile çakılamaz” dedi.

Yeşil olarak korunmalı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim vaatleri arasında yer alan “Milet Bahçeleri”ne bir yenisi de Nakkaştepe’de yapılıyor. Projenin çalışmaları hummalı bir şekilde sürüyor. Eylül ayında Millet Bahçesi’ni açmayı planlayan Üsküdar Belediyesi, 50 bin metrekarelik alana “Piknik alanları, açık ve kapalı oyun sahaları, Macera Adası, spor aletleri, yaya yürüyüş yolları, etkinlik çayırı, biyolojik gölet, ahşap uçan yollar, ahşap seyir terasları, köprüler, mini spor sahası, çocuklar için doğal keyif atölyeleri, kamp alanları, okçuluk alanları” yapıyor. Köprü ve seyir terasları ise 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden bile görünüyor.

Uzmanlar, bölgenin Boğaziçi Öngörünüm alanında yer aldığına dikkat çekerek projeye tepki gösterdi. İBB ve Üsküdar Belediyesi’nin CHP’li meclis üyesi inşaat mühendisi Nezih Küçükerden, parklara karşı olmadığını ancak Boğaz’ın terası konumundaki Nakkaştepe’nin yeşil olarak korunmasını önemsediğini belirterek “Burası olduğu gibi kalsın, insanlar piknik yapsın. Burası doğal haliyle korunması gereken bir alan. Bu alan planda hâlâ askeri alan ve Boğaziçi Öngörünüm’de yer alıyor, yani çivi çakılamaz” diye konuştu.

Doğal orman yok olur

Eski İBB meclis üyesi Hüseyin Sağ da “Kamu, kurum ve kuruluşu yaptıkları iş ve işlemlerde vatandaşlara örnek olmak zorundalar. Belediyenin burada yaptığı iş kesinlikle kanun ve yönetmeliklere aykırı. ‘Millet bahçesi yapacağım’ diyorsun ama doğal ormanı yok ediyorsun” ifadelerini kullandı.

Kuzey Ormanları Savunması’ndan (KOS) Şehir Plancısı Ayşe Yıkıcı ise özetle şöyle konuştu:
“Nakkaştepe’nin özel bir durumu var. Boğaziçi Öngörünüm bölgesi burası. Burada Boğaz siluetini değiştirecek herhangi bir şey Kültür Bakanlığı’na bağlı koruma kurullardan, İBB’ye bağlı Boğaziçi İmar Müdürlüğü’nden izin alınarak yapılması gerekiyor. Ancak öngörünümde kalan kesim için ise Boğaziçi yasası kesin ve katı sınırlandırmalar getirmiştir. O nedenle Boğaz’ın siluetini değiştiren tüm işlevler Boğaz’da korunması gerekli değerlere zarar verebilir. Eğlence parkurları gibi kurgulanmış böyle bir alan için projede belirtilen kullanımların uygun olmadığını ifade edebilirim.”