(Kocaeli Barış Gazetesi – 30 Ağustos 2018)

Kocaeli’de üç ilçede devasa büyüklükte araziler, orman sınırı dışına çıkarıldı. Gebze ve Dilovası’nın yanı sıra orman sınırı dışına çıkarılan alanlar Başiskele Yuvacık’ta da imara açılmış oldu

Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanan kararda, İstanbul’un Sultanbeyli ve Maltepe, İzmir’in Gaziemir ve Aliağa, Kocaeli’nin Dilovası, Başiskele ve Gebze ile Kütahya’nın Tavşanlı ilçelerinde bazı alanların orman sınırının dışına çıkarıldığı belirtildi. Karara göre, Maliye Bakanlığı tarafından Orman Genel Müdürlüğüne orman tesis etmek üzere, orman sınırları dışına çıkartılan alanların iki katından az olmamak üzere taşınmaz tahsisi yapılacak.

Kocaeli’nin üç ilçesinde bu çok önemli alanlarda şimdi de yeni yapılaşmalar gündemde. Özellikle Gebze ve Dilovası’dan artan sanayi tesislerini bu alanlara taşınması gündeme gelecek. Orman olması gereken ve kurulması şart olan bu yerlerde artık ağaç değil bina ve fabrika yükselecek. Gebze ve Dilovası’nın yanı sıra Kocaeli’den en önemli yeşil alanlarının bulunduğu Yuvacık’ta bile 31 bin metrekarelik bir alanda orman sınırı dışına çıkarıldı. Bu bölgede nasıl bir yapılaşma yapılacağı ise henüz belli değil.

Orman sınırları dışına çıkartılan alanların yerleri ve büyüklükleri ise şöyle:

Dilovası Fatih Mahallesi 7 bin 5 metrekare,

Dilovası Çerkeşli Mahallesi 82 bin 482 metrekare,

Dilovası Turgut Özal Mahallesi 149 bin 548 metrekare,

Dilovası Orhangazi Mahallesi 186 bin 718 metrekare,

Dilovası Mimar Sinan Mahallesi 126 bin 416 metrekare,

Dilovası Mimar Sinan Mahallesi 30 bin 500 metrekare,

Dilovası Mimar Sinan Mahallesi 6 bin 1 metrekare,

Dilovası Mimar Sinan Mahallesi 36 bin 317 metrekare,

Gebze Tavşancıl 8 bin 880 metrekare,

Dilovası Kayapınar 101 bin 215 metrekare,

Dilovası Diliskelesi 57 bin 542 metrekare,

Başiskele Yuvacık 31 bin 625 metrekare