(Özer Akdemir / Evrensel – 31 Ağustos 2018)

Köylerinin yakınında JES kurdurmamak için günlerdir direnen Tire Başköy’e komando birlikleri sevk edildi. Köylüler oturma eylemi yapıyor.

Köylerinin yakınında JES kurdurmamak için günlerdir direnen Tire Başköy’e komando birlikleri sevk edildi. Köylüler askerlerin köyden çekilmesi için oturma eylemi yaptı.

Geçim kaynaklarının incir ve zeytin olduğunu belirten Başköylüler, köy yakınlarına yapılmak istenen JES’in tarım ürünlerine ve sularına zararı olacağı endişesini dile getiriyorlar. Haftalardır köylerine JES istemediklerini belirten eylem ve toplantılar yapan köylüler, JES şirketini ve arazide inceleme yapmak isteyen resmi kurum görevlilerini alana sokmuyorlar.

JES PATRONU SÖZ VERDİ AMA…

Önceki gün kiraladıkları alanı Tarım İl Müdürlüğü yetkililerine göstermek isteyen Pozitif Enerji Şirketi Genel Müdürü Özgür Konuşlu, köylülerin tepkisi ile karşılaşmış, uzun zaman alıkonulan Konuşlu, şirket patronunun köye gelip bu işten vazgeçtiklerine dair belge imzalayacağı sözleri sonrası serbest bırakılmıştı.

BİR OTOBÜS KOMANDO SEVKEDİLDİ

Öte yandan köylüler dün JES şirketi ile işbirliği yaptığını ileri sürdükleri bir köylüye tepki gösterdi. Çıkan arbede de işbirlikçi olduğu ileri sürülen köylü kolundan yaralandı. Bugün ise köye İzmir’den bir otobüs komando sevk edilerek köy meydanında beklemeye başladı.

KÖYLÜLER OTURMA EYLEMİ YAPIYOR

Telefonla görüştüğümüz Başköylülerden Sami Baştürk, Çarşamba günü JES Şirketi patronu Cihan Çanakçı’nın kendilerine, “Cuma günü köye geleceğim. İstediğiniz protokolü hazırlayın imzalayacağım. bu projeden vazgeçtik” diye söz verdiğini belirterek, “Bu yaralama olayının ardından güvenlik yok gerekçesiyle vazgeçmiş JES şirketi patronu. Köyümüzde birkaç gündür askerler vardı zaten. Bugün ise bir otobüs dolusu komando getirildi. Köylü kadınlar “Biz terörist miyiz? Biz toprağımızı, geleceğimizi savunuyoruz” diye tepki göstererek oturma eylemi başlattılar. Köylülerimiz hem şirket patronunun söz verdiği halde gelmemesini hem de komandoların köye sevk edilmesini protesto ediyorlar. Kaymakamın gelerek askerin köyden çıkarılmasını istiyorlar” dedi.

ŞİRKETİN MÜDÜRÜ EVRENSEL’E  KONUŞTU: KÖYLÜLERİN TEPKİSİNDEN ÇEKİNDİM

Başköy’de önceki gün çıkan olaylarla ilgili Evrensel’de çıkan haberin ardından İzmir büromuzu arayan Pozitif Enerji Genel Müdürü Özgür Konuşlu, projeleri ile ilgili geri adım attıklarını dile getirdi. Şirket müdürü, geçtiğimiz gün köylülerin tepkileri sonrası araçlarının tahrip edildiğini ve kendisinin de saatlerce alıkonulduğunu ileri sürdü.

Köye kendisinin kullandığı bir araçla, iki Tarım İl Müdürü yetkilisini alarak gittiklerini belirterek, bir anda önlerini kesen onlarca köylünün tepkisinden çekindiği için kendisini şirketin şoförü olarak tanıttığını dile getirdi.

YOLUMUZ KÖYLÜLERCE KESİLDİ

Konuşlu, “Köye gelmeden hemen yolun içinde olan araziye döndük. Üç beş dakika sürdü inceleme. Arazi zaten taş toprak, herhangi bir ekili tarım arazisi değildi. Dönmek isterken bir anda yolun köylülerce kesildiğini gördük. Köylüler, tarım il müdürlüğü görevlilerinin kimliklerini kontrol ettikten sonra onları bıraktılar. Beni ise şirketin elemanı olduğum için tuttular. Tepkilerden çekindiğim için kendimi şoför olarak tanıttım. İtiş kakışlar yaşandı, ancak küfür ve şiddet olmadı. Özellikle köylülerden genç kadınlar sert tepkileri yatıştırdılar” diye konuştu.

KÖYLÜLERDEN ŞAHSİ OLARAK ŞİKAYETÇİ DEĞİLİM

Kendisinin şahsi olarak köylülerden herhangi bir şikayeti olmadığını belirten Konuşlu, “Ancak şirketin aracı olaylar sırasında tahrip oldu. Bütün çamları kırıldı. Şirket nasıl bir yola başvurur bilemiyorum” dedi. Köylülerin tepkileri nedeniyle geri adım attıklarını ve şimdilik alanda bir faaliyet yapmayacaklarını belirten Konuşlu, “Şu an geri adım attık, biraz sessiz kalıp durumun normale dönmesini bekleyeceğiz. Sonrasında duruma göre hareket edeceğiz” dedi. Köylülerin JES’lerin tarım alanları üzerinde etkileri ile ilgili yanlış yönlendirildiğini ve eksik bilgileri olduğunu ileri süren Konuşlu, kendilerinin çevreye, tarıma zarar verecek bir işletmeyi kesinlikle yapmayacaklarını ileri sürdü. Konuşlu, “Biz yanlış projelere imza atmayız. Bizim santrallerimiz doğaya hiç zarar vermiyor” dedi.