(Evrensel – 06 Eylül 2018)

Atatürk Orman Çiftliği’nin arazisine inşa edilen, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin eski Başkanı Melih Gökçek’in 1.6 milyar lira harcadığı ve bitmesi için de 741 milyon lira daha gereken Ankapark’ın işletme ihalesi 5. kez ertelendi.

İhaleyi Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi Kent İzleme Merkezi Sekreteryası Redife Kolçak da takip etmek istedi. Basın mensupları ile Mimarlar Odası Ankara Şubesi temsilcileri, açık ihale olmasına karşın ihaleye alınmak istenmedi. Tartışmalar sonucunda  Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, salona girebildi. Candan, kamu adına ihaleyi izlemeye geldiklerini belirterek “ Siz bizi hangi gerekçe ile dışarı çıkarmak istiyorsunuz?” diye sordu. Daha önceki ihaleleri de takip ettiklerini belirten Candan, “Sizin bizi dışarı çıkarmak gibi bir yetkiniz yok, ilgili maddeyi niye söylemiyorsunuz? Öyle bir madde varsa gerekçesini belirterek tutanak tutun bizde imzalayalım. Bu açık ihaledir. Bize emanet edilen Atatürk Orman Çiftliğine hukuksuz yapılan Ankaparkı hukuksuzca ihale ediyorsunuz birde bizi almıyorsunuz. Hangi yasanın hangi maddesine göre çıkartıyorsunuz. Yurttaşlık haklarımız gereği hangi maddeyle dışarı çıkarttığınızı açıklayın” dedi.

MİMARLAR ODASI İHALEYE FESAT KARIŞTIRMAKLA SUÇLANDI

Candan daha sonra yaptığı açıklamada, ihaleyi izlemek istedikleri için ihaleye fesat karıştırmakla suçlandıklarını ifade ederek “Kimin nereye fesat karıştırdığını herkes biliyor, sözünüzü geri alın dedik. İtirazlar üzerine sözlerini geri alıp özür dilediler. Daha sonra hazırladıkları tutanağı getirdiler, tutanakta kendi yorumlarını yazarak ihaleyi engellemek ve geciktirmek istediğimiz gibi saçma ifadeler yazmışlar, şerh koyarak imzalarız dedik. Şerh koymamıza izin vermediler ve tutanağı imzalamadık. Atatürk Orman Çiftliği’nde Atatürk’ün şartlı bağışı ve vasiyetine aykırı yapılan Ankapark’ın ihalesini yaparak bu ihanete ortak oluyorsunuz, hepiniz ileride yargılanacaksınız diyerek salondan ayrıldık. Bu ihale daha çok ertelenecek” diye konuştu.

‘BASINA ‘TİCARİ SIR’ YANITI’

Komisyon, ihale öncesinde, teklif veren firmanın ismini verirken basın mensuplarının “Hangi firma katıldı?” sorusunu “ticari sır” diyerek açıklamadı. Ankara Büyükşehir Belediye Encümeni ise ihaleye iki firmanın şartname aldığını, bir firmanın katıldığını belirterek katılan firma GBM Ticaret A.Ş ve Çelik Grup Ortak girişiminin eksik evrak vermesi nedeniyle ihaleyi 20 Eylül 2018 saat 14:00’a erteledi.