(KOSMedya – 14 Eylül 2018)

Hayvan özgürlüğü aktivistleri, İstanbul’da Adalar’da faytonlarda atların kullanılmasının durdurulması için 16 Eylül Pazar günü saat 16.00’da Büyükada’ya çağrıda bulundu.

Hayvan Hakları İzleme Komitesi’nin (HAKİM) raporuna göre, Adalar genelinde 272 fayton bulunuyor ve 1540 at bu faytonlarda çalıştırılıyor.

Resmi verilere göre, yılda 400 at fayton kazalarında ve/veya bakımsızlıktan ölüyor. ‘Faytona Binme Atlar Ölüyor’ inisiyatifinden Elif Narin geçen sene BİA Haber Merkezi’ne yaptığı açıklamada, “400 sayısı sadece belediyenin gömme işlemini yaptığı at sayısı. Ama biliyoruz ki sakatlanan atlar ormanda kaderine terkediliyor, denizin dibinde at cesetleri görüntüleniyor. Biz bir senede ölen at sayısının 700-800 civarında olduğunu tahmin ediyoruz” demişti.

Elif Narin ayrıca, “Atların ortalama ömrü 20 yıl. Faytonda çalıştırılan atlar ise çalıştırılmaya başladıktan sonra en fazla iki yıl yaşıyor” demişti:
“Adalar’ın çok dik yokuşları var. Asfalt yolda ve dik yokuşlarda koşmak atların doğasına aykırı. Özetle Adalar’da faytonda çalıştırılmak atların doğasına aykırı. Ayrıca asfaltlar parçalandığında, atların ayağı takılıyor ve yaralanıyorlar. Yaralandıklarında da artık koşamayacakları için ölüme terk ediliyorlar.”

16 Eylül Pazar günkü eylem için çağrı metni şöyle:

“Adalar’da her yıl yüzlerce tutsak at ölüyor. Deniz, atların cansız bedenleriyle dolu.

Buna ‘dur’ demek elimizde. Kavurucu sıcaklarda dur durak bilmeden koşturuldukları için ayakları kanayan, kış olunca öylece bir kenara bırakılan, acısı ve çaresizliği ancak yorgun gözlerinin içine bakıldığında görülen, bir parça ot ve birkaç yudum su ile idare etmesini öğrenmek zorunda kalan, turizm ve nostaljinin köleleri atların, sırtlarında şaklayan kamçıdan azad olmaları için, vicdana, sağduyuya ve adalete sığmayan bu kanlı sektörün çarklarının durması için Adalar’da, Türkiye’nin diğer illerinde ve yeryüzünün herhangi bir noktasında kullanılan atların özgürlüğü için, “daha iyi” şartlar değil, atlar için bir zulüm olan faytonculuk sektörünün kaldırılmasını ve atların ömürleri boyunca kullanılmadan yaşaması için güvence talep edelim.

Eğlence, taşıma, eğitim, kozmetik, gıda, kıyafet, tıp, deney, sanat, ritüel, hayvan sevgisi ve engelli terapi vs. maskesi altında, hayvan kullanımı üzerinden sürdürülen tüm ticari faaliyetler ve sömürü biçimleri artık tarihe karışsın!

Saat 16.00’da Büyükada’da Başlayacak Eylem için

Anadolu Yakası Hareket Programı:

Saat 14.00 itibarıyla Kadıköy’deki Adalar İskelesi önünde (Beşiktaş İskelesi yanında) buluşma ve 14.20’de kalkan vapurla Büyükada’ya gidiş.

Avrupa Yakası Hareket Programı:

Saat 13.40 itibarıyla Eminönü Adalar İskelesi önünde buluşma ve 14.00’de kalkan vapurla Büyükada’ya gidiş.

Eminönü’nden hareket edecek vapur, Kadıköy’e uğrayacak vapur ile aynıdır. Avrupa ve Anadolu yakasından gelen katılımcılar aynı vapurda buluşmuş olacak.

Kampanya sayfası: https://www.facebook.com/events/505574253204427