(Demet Sargın / BirGün – 12 Eylül 2018)

Çanakkale’nin tek içme suyu kaynağı olan Atikhisar barajını yok edecek siyanürlü altın madenine karşı mücadele eden CHP’li Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın, Kanadalı maden şirketi tarafından “Hakkında dava açacağız” denilerek tehdit edildiği ve yıldırılmak istendiği ortaya çıktı. Bölgedeki maden çalışmalarını Kanadalı Alamost Gold isimli bir şirket sürdürüyor.

Çanakkale merkeze bağlı Kirazlı Köyü’nde, uğruna yaklaşık 1 milyon ağacın kesileceği ve şehrin tek içme suyu kaynağı olan Atikhisar Barajı’nı da zehirleyerek halk sağlığını tehdit eden siyanürlü altın madeni tepkilere sebep oluyor. Maden sebebiyle bölgede yaşam savunucuları ve Çanakkale Belediyesi uzun süredir mücadele yürütüyor. Doğa talanına karşı verdiği mücadelede kararlılık gösteren, madenin yaratacağı tahribatı birçok platforma anlatan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise Kanadalı şirket tarafından yıldırılmak isteniyor.

Çanakkale Belediyesi CHP Meclis Üyesi Hicri Nalbant, Belediye Başkanı Gökhan’ın, şirket tarafından “Halkı kin ve düşmanlığa teşvik ediyorsunuz. Hakkınızda dava açacağız” denilerek tehdit edildiğini söyledi. Konunun yerel gazetelere de yansıdığı öğrenildi.

Halkı bilgilendirmek şirkete göre suç!
BirGün’e konuşan Nalbant: “İl Genel Meclis’in gündem dışı söz alarak bu konuyu anlattım. Şimdiye kadar maden konusunda şirketin önüne çıkan her türlü engel bürokratlar aracılığıyla çözüldü. Tek engelleri Çanakkale Belediyesi ve Başkanı. Bunu da fark ettikleri için şimdi de Belediye Başkanı’nı susturalım diyor olacaklar ki Belediye’ye avukatları aracılığıyla bir ihbarname yollayarak ‘Halkı kin ve nefrete teşvik ediyorsunuz. Gerçek dışı beyanlarda bulunuyorsunuz. Hakkınızda dava açacağız’ diyorlar. Bu düpedüz tehdittir. Ben şimdi Toronto belediyesine böyle bir yazı yazsam bu ne olarak algılanır. Bu sadece Başkanın değil tüm Çanakkale’nin tehdit edilmesi anlamına gelir.”

Vali yargıyı beklememişti
Söz konusu projenin ÇED süreci ile ilgili mahkemelik olma durumu sürerken Çanakkale Valisi Orhan Tavlı Gayri Sıhhi Müessese Ruhsatına (GSMR) imza atmış, karar tepkiye sebep olmuştu. Kararla birlikte, Kanadalı Alamost Gold isimli şirketin bölgede bulunan orman katliamına ve siyanürlü altın madeni işletmeciliği için çalışmaların başlatılmasına izin verilmiş oldu.